مواد غیر اَبَر رسانا به ابر رسانا تبدیل می شوند

کد خبر : 51486 سه شنبه 11 آبان 1395 - 14:00:12

متخصصان دانشگاه هیوستون توانستند خاصیت ابررسانش را در مواد غیرابررسانا ایجاد کنند و بدین ترتیب یک نظریه قدیمی را اثبات کنند.

 در سال 1970 میلادی نظریه ای ارائه شد که بر اساس آن در جایی که دو ماده غیرابررسانا به هم متصل شده اند، می توان خاصیت ابررسانش را ایجاد کرد. پس از چند دهه بالاخره متخصصان توانستند این نظریه را با موفقیت به اثبات برسانند.

خاصیت ابررسانش در بسیاری از فناوری های امروزی از جمله عکس برداری MRI کاربرد دارد. ابررساناها بر خلاف مواد نیمه رسانا، جریان الکتریکی را بدون هرگونه مقاومتی عبور می دهند. اما استفاده از مواد ابررسانا مستلزم این است که دائما این مواد خنک شوند و فرآیند خنک سازی این مواد مستلزم صرف انرژی و هزینه بسیار سنگینی است.
این محققان توانستند خاصیت ابررسانش را در ترکیب آرسنید آهن کلسیم در دمای منفی 350 درجه سانتیگراد ایجاد کنند. اما تحقیقات دانشگاه هیوستون نشان می دهد که می توان دمای بحرانی را که در آن مواد غیرابررسانا، خاصیت ابررسانش را به دست می آورند، افزایش داد. نتیجه این مطالعه کاربرد فوق العاده ای در فناوری نانو و صنعت الکترونیک دارد. به گزارش ایرنا از ساینس،گزارش کامل این تحقیقات در نشریه PNAS منتشر شده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]