مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران:

هلال محرم 1438 امشب در کشور قابل مشاهده نیست

کد خبر : 49596 شنبه 10 مهر 1395 - 14:34:55

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: مشاهده هلال محرم 1438 که در حقیقت آغازگر سال نو قمری است، شامگاه امشب شنبه 10 مهر برابر با 29 ذی الحجه در هیچ نقطه کشور امکان ندارد.

 مهندس 'مسعود عتیقی' روز شنبه در گفت و گو باایرنا با اشاره به این که ساعت 3:41 دقیقه بامداد امروز شنبه لحظه مقارنه یا تولد ماه نو بود، گفت: مشخصات رویت هلال ماه برای تهران حکایت از آن دارد که هلال محرم 1438 شامگاه امشب 10 مهر قابل رویت نیست.

وی افزود: لحظه غروب آفتاب ساعت 17:48 دقیقه است و در این لحظه هلال حدود چهار درجه با افق جدایی (ارتقاع هلال) دارد. سن هلال در لحظه غروب آفتاب در روز جاری 14 ساعت است و جدایی ماه از خورشید شش درجه و 22 دقیقه کمان است.
عتیقی ادامه داد: فاز بسیار پایین هلال (بخش روشن ماه) و از همه مهمتر تشکیل نشدن هلال با طول کمان مناسب، باعث می شوند که هلال قابل رویت نباشد و بنابراین فردا یکشنبه 11 مهر برابر با 30 ذی الحجه خواهد بود.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: بدیهی است در شامگاه روز یکشنبه از آنجا که با یک هلال ماه 30 روزه مواجه هستیم، هلال ماه حدود یک ساعت بعد از غروب خورشید در افق با چشم غیر مسلح در سراسر ایران قابل مشاهده است و با توجه به سن بالای هلال، از فاز، درخشندگی و جدایی زاویه ای بالایی از خورشید برخوردار خواهد بود.
به گفته عتیقی، طول کمان زیاد و ارتفاع 10 درجه ای هلال از افق امکان مشاهده آن را برای علاقمندان و رصد گران به ویژه در مناطقی که از افق غربی باز و عاری از غبار برخوردار هستند، فراهم می نماید.
وی افزود: بر این اساس و طبق تقویم رسمی کشور روز دوشنبه 12 مهر برابر با اول محرم 1438 و آغاز سال جدید قمری است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]