اجرای طرح حفاظت از جنگل های بلوط در استان ایلام

کد خبر : 38010 شنبه 01 خرداد 1395 - 08:37:22

مدیر ملی طرح خشکیدگی درختان بلوط سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری از اجرای طرح TCP (مقابله با خشکیدگی و آفت های درختان بلوط) در حوزه استان ایلام و مقابله با بیماری «بلایت شمشاد» در جنگل های شمال کشور خبر داد.

گروهی از کارشناسان سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و مسئولان و کارشناسان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از عرصه های طبیعی استان ایلام بازدید کردند.مدیر ملی پروژه خشکیدگی درختان بلوط سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری یکی از اهداف و سیاست های این طرح را ارتقای سازگاری جنگل های زاگرس در مقابل زوال بلوط و جنگل های خزری در مقابل بلایت شمشاد و راه اندازی سامانه ملی پایش جنگل اعلام کرد.

حسین بدری پور شامگاه جمعه در حاشیه بازدید از عرصه های طبیعی استان ایلام اظهار کرد: در این طرح که فاز مطالعاتی آن از آبان سال گذشته شروع شده، تلاش می شود سال جاری در جنگل های استان ایلام اجرایی شود.
وی افزود: کارگاه این طرح آبان پارسال در تهران برگزار شد و در 18 ماه عمر این طرح ، ضمن شناسایی روش های مدیریت معضلات بلوط در اکوسیستم زاگرس و شمشاد در اکوسیستم جنگل های خزری در قالب یک طرح بزرگ مقیاس اجرایی نسبت به مدیریت عرصه اقدام می شود.
بدری پور یادآور شد: زمان بندی اجرای این طرح در حوزه زاگرس چهار سال تعیین شده که البته مرحله شناخت و بررسی وصعیت درختان و میزان و نوع آفت های جنگل های این دو منطقه 18ماه طول می کشد.
وی با بیان اینکه هزینه در نظر گرفته شده برای مطالعه و بررسی وضعیت درختان بلوط منطقه 360 هزار دلار است، تاکید کرد: این میزان اعتبار از سوی فائو و در زمینه حفاظت و حمایت جنگل، جنگلداری، پایش و ارزیابی جنگل و مشارکت مردمی تامین و هزینه خواهد شد تا ظرفیت های فنی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ارتقا یابد.
وی گفت: در مرحله شناخت، کارشناسان سازمان خوار وبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) با حضور در عرصه های جنگلی بلوط استان های زاگرس ضمن بررسی وضعیت درختان منطقه به ارائه بهترین راهکار برای مقابله با خشکیدگی و دیگر آفات این درختان می پردازند و به کارشناسان سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور و استان های حاشیه زاگرس آموزش های لازم را ارائه می دهند.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام نیز در حاشیه این برنامه، گزارشی از روند مقابله و تلاش برای کاهش خشکیدگی و مبارزه با انواع آفات و بیماری های درختان بلوط در این استان ارائه کرد.
خانم دکتر شیروما ساتیاپالا کارشناس مسوول بهداشت و سلامت جنگل های فائو، دکتر پل باربر کارشناس و مشاور بین المللی قرنطینه بیماری های جنگل فائو، دکتر منصوره میرابوالفتحی مشاور ملی بیماری شناسی پروژه درختان بلوط، دکتر حسین بدری پور مدیر ملی پروژه خشکیدگی درختان بلوط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و دکتر انصاری مدیر روابط عمومی دفتر نمایندگی فائو در ایران و جمعی دیگر از کارشناسان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور حضور داشتند.
این کارشناسان در سفر به استان ایلام از درختان بلوط و برخی اقدام ها و پروژه های اداره کل منابع طبیعی ایلام در منطقه جنگلی چغاسبز، عرصه های جنگلی ایوان و نهالستان این شهرستان بازدید کردند.
هم اکنون برای این پروژه استان های فارس و مازندران به عنوان پایلوت انتخاب شده اند که هیات اعزامی فائو معتقد است استان ایلام هم با توجه به وضعیت درختان و نیز اقدام های موثر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری به عنوان پایلوت مدنظر قرار گیرد.
در استان ایلام 640 هزار هکتار جنگل وجود دارد که بخش مهمی از آن را جنگل های بلوط تشکیل می دهد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]