ماده ای که به خودی خود تا، خم و کوچک می شود

کد خبر : 33025 شنبه 22 اسفند 1394 - 12:53:10

محققان ماده سه بعدی جدیدی ساختند که به خودی خود برانگیخته می شود و تقریبا می تواند هر کاری را انجام دهد.

 به گزارش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، این ماده می تواند در عرض چند ثانیه تا و باز، کوچک و بزرگ شود. زمانی که این ماده به صورت تخت تا می شود می تواند وزن یک فیل را تحمل کند.یوهانس هاورولد محقق هاروارد در یک بیانیه مطبوعاتی توضیح داد: ما یک ساختار سه بعدی با جدار نازک ساخته ایم که می تواند برای ساخت اشیاء تا شونده و قابل برنامه ریزی مجدد در معماری دلخواه استفاده شود که شکل، حجم و سختی آن را می توان به اندازه قابل توجهی تغییر داد و دائما آن را تنظیم و کنترل کرد.

این ماده از مکعب های اکسترود -- مکعب هایی با کانال های توخالی-- ساخته شده است که یک پروفایل ثابت مقطعی با 24 سطح و 36 لبه می سازند. لبه ها مانند لولا عمل می کنند که به مکعب ها اجازه می دهند به طیف گسترده ای از اشکال تغییر شکل یابند.
محققان برای ساخت این ماده جدید سه بعدی، 64 سلول مکعبی را بهم چسباندند که نتیجه نهایی یک مکعب با طول، عرض و ارتفاع چهار سلول شد. ایده این طراحی نتیجه مطالعه یک تکنیک اوریگامی به نام اسنپولوژی snapology است.
از آنجا که روش تا شدن سلول ها سختی ماده را تغییر می دهد، این ماده را می توان برای تغییر شکل و استحکام آن دستکاری کرد.
به گفته محققان، امکان ساخت این ماده در مقیاس بزرگ وجود دارد و می توان از آن برای ساخت ابزاری به کوچکی استنت جراحی و یا به بزرگی یک پناهگاه قابل حمل برای امدادرسانی در جریان بلایای طبیعی استفاده کرد. جزئیات این ماده در مقاله جدیدی در مجله Nature Communications منتشر شد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]