گزارش تصویری از ده روبات امداد رسان برتر در دنیا

معرفی برترین روبات های امداد رسان و پهپادهای جهان

کد خبر : 31430 چهارشنبه 05 اسفند 1394 - 16:00:47

روبات ها و هوا پیماهای بدون سرنشین برای اهداف خاصی طراحی شده اند و در حوزه های مختلف علم و صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. دراین گزارش نگاهی به برخی از این ماشین ها و روبات ها که در حوزه امداد رسانی فعالیت می کنند خواهیم پرداخت.

یکی از مشهورترین روبات  های امداد رسان ، روبات بوستون دینامیک است که با چهره ای خشن همانند ربات هیدرولیک سنت برنارد میتواند در مواقع اضطراری در مناطق صعب العبور به کمک انسان بیاید .

روبات های امداد رسان در بسیاری از موارد قادر به انجام فعالیت هائی هستند که  انجام آن برای انسان ها بسیار خطرناک است ، برای نمونه شرکت مشهور توشیبا با طراحی این ربات در سال 2011 میلادی این امکان را یافت که سوخت و تاسیسات هسته ای فوکوشیما را در زلزله مهیب آن سال از زیر آب بیرون بکشد .

روبات های امداد رسان در بسیاری از موارد قادر به انجام فعالیت هائی هستند که  انجام آن برای انسان ها بسیار خطرناک است ، برای نمونه شرکت مشهور توشیبا با طراحی این ربات در سال 2011 میلادی این امکان را یافت که سوخت و تاسیسات هسته ای فوکوشیما را در زلزله مهیب آن سال از زیر آب بیرون بکشد .

یکی دیگر از موارد مورد استفاده از روبات های امداد رسان ، سوانحی مانند آتش سوزی ها هستند. در این جوزه ، فعالیت روبات ها به دو بخش ارزیابی میزان و عمق حادثه و عملیات اطفای حریق  و نجات حادثه دیدگان تقسیم می شود. یکی از مشهور ترین و کارآمد ترین پهپادهای هوشمند ارزیابی کننده در این حوزه ، هواپیماهای بدون سرنشین طراحی شده توسط شرکت UAS  هستندکه در شرایط اضطراری همانند آتش سوزیهای مهیب  قادرند تا در کمتر از دو دقیقه شرایط کلی منطقه را رصد کند .

از سوی دیگر روبات های مورد استفاده در حوزه اطفای آتش سوزی ، نیاز به داشتن قابلیت های متفاوتی دارند. یکی از بهترین نمونه های این گونه روبات ها در کشور کره جنوبی طراحی شده است. این ر وبات کره ای ترکیبی از هواپیماهای بدون سرنشین و روبات بوده و برای مهار آتش سوزی برج های مرتفع طراحی شده است . گفته می شود بدنه این روباته تا دمای 1000 درجه سانتیگراد مقاومت داشته و قابلیت عبور از مناطق صعب العبور، محفظه ها و هواکش ها  را دارد .

یکی دیگر از مواردی که روبات ها و هواپیماهای بدون سرنشین می توانند وظایف خطیری را بر عهده بگیرند، اجرای سریع و کم هزینه عملیات جستجو است. S.W.A.R.M   شبکه ای ازمالکان  هواپیماهای بدون سرنشین است که بیش از هزار عضو در 42 کشور جهان دارد و شامل هواپیماهای آر سی مولتیروتور است که در عملیات های جستجو و نجات مورد استفاده قرار می گیرند .

این گونه هواپیماهای بدون سرنشین باید قابلیت عملیاتی در مناطق مختلف آب و هوائی را داشته باشند برای نمونه نوعی پهپاد ویزه مناطق کوهستانی توسط دانشمندان ساخته شده است که  در ارتفاعات برفی و کوهستان ها با طراحی قورباغه ای شکل خود ؛ وظیفه پیش بینی بهمن و کار نجات و جستجو افراد گرفتار شده در بهمن را انجام می دهند . این پهبادها با دوربین های حرارتی خود به جستجوی افراد مدفون شده در بهمن می پردازند .

تنوع موجود در این فناوری های مدرن بسیار زیاد است و برای نمونه می توان به  پهباد قورباغه ای شکل دیگری اشاره کرد که به وسیله چراغهای ال ای دی قدرتمند و بلند گو قادر است عملیات هدایت و نجات انسان ها را در آتش سوزی های بزرگ به نحو احسن انجام دهد .

مرکز تحقیقات هسته ای بریستول آکسفورد در انگلستان پهبادی را طراحی کردهاند که با رصد کردن منطقه خطرناک بودن یا بی خطر بودن منطقه از لحاظ تششعات اتمی را رصد میکند .

یکی دیگر از طراحی های ابتکاری ارائه شده از سوی پژوهشگران بوستون دینامیک  کیسه های هوشمند شن وماسه ای است که میتوانند تا ارتفاع 30 فوت به هوا پرتاب شوند ودر طول ماموریت های شناسایی و مکان یابی های استراتژیک کاربرد زیادی دارند .

منبع : DISCOVERY

ترجمه: احسان محمدحسینی

no-alt

هواپیماهای بدون سرنشین طراحی شده توسط شرکت UAS که در شرایط اضطراری همانند آتش سوزیهای مهیب در کمتر از دو دقیقه شرایط کلی منطقه را رصد کند .

no-alt

یکی دیگر از طراحی های ابتکاری از بوستون دینامیک کیسه های شن وماسه ای است که میتوانند تا ارتفاع 30 فوت به هوا پرتاب شوند ودر طول ماموریت های شناسایی و مکان یابی های استراتژیک کاربرد زیادی دارند .

no-alt

توشیبا با طراحی این ربات در سال 2011 میلادی این امکان را یافت که سوخت و تاسیسات هسته ای فوکوشیما را در زلزله مهیب آن سال از زیر آب بیرون بکشد .

no-alt

این پهباد به ردیابی افراد بیمارو قربانیان حوادث گوناگون توسط سیستم GPS گوشیهای تلفن همراه می پردازد .

no-alt

روبات بوستون دینامیک مشابه ربات هیدرولیک سنت برنارد با قابلیت عبور از مناطق صعب العبور

no-alt

یک پهباد قورباغه ای شکل که به وسیله چراغهای ال ای دی قدرتمند و بلند گو میتواند عملیات هدایت و نجات انسان را در آتش سوزیهای بزرگ به نحو احسن انجام دهد .

no-alt

کره جنوبی این ربات را که ترکیبی از هواپیماهای بدون سرنشین و ربات است برای استفاده در آتش سوزی برجهای مرتفع طراحی کرده که تا دمای 1000 درجه سانتیگراد مقاومت داشته و از هر محفظی می تواند عبور کند .

no-alt

پهبادی که در ارتفاعات برفی و کوهستانها با طراحی قورباغه ای شکل خود پیش بینی بهمن و کار نجات و جستجو افراد را در بهمن انجام میدهد . این پهبادها با دوربین های حرارتی خود به جستجوی افراد مدفون شده در بهمن می پردازند .

no-alt

S.W.A.R.M که شبکه ای ازمالکان هواپیماهای بون سرنشین است که بیش از هزار عضو در 42 کشور جهان دارد و شامل هواپیماهای آر سی مولتیروتور است که در عملیات های جستجو و نجات مورد استفاده قرار میگیرند .

no-alt

مرکز تحقیقات هسته ای بریستول آکسفورد در انگلستان پهباد ی را طراحی کردهاند که با رصد کردن منطقه خطرناک بودن یا بی خطر بودن منطقه از لحاظ تششعات اتمی را رصد می کند .

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]