ایجاد دانشگاه‌های کارآفرینانه و مأموریت‌گرا کردن پژوهش و فناوری از سیاست‌های جدی دولت است

کد خبر : 28160 چهارشنبه 30 دی 1394 - 14:04:18

نوزدهمین کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت با رویکرد توسعه خوزستان امروز، 30 دی‌ماه در اهواز آغاز به کار کرد.

در این کنگره، پیام دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری قرائت شد که متن آن به شرح زیر است: «اکنون که با مقاومت و ایستادگی ملت بزرگ ایران و مسوولان محترم، تحریم‌های ناعادلانه و ظالمانه علیه ایران برچیده شد، این پیروزی بزرگ را خدمت ملت غیور ایران به ویژه دانشگاهیان، پژوهشگران و فناوران تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و یاد و خاطره شهدای علوم هسته‌ای را گرامی می‌دارم.

آنچه که در این راه زمینه تقابل و دشمنی استکبارگران را فراهم کرد، بدون شک پیشرفت‌ها و توانمندی‌های عظیم ملی ایران اسلامی بود که در نهایت استمرار روند رشد علمی و آثار آن دستاوردها، موجبات عقب‌نشینی آن‌ها را فراهم ساخت.

رسالتی که در شرایط پسابرجام به عهده جامعه علمی دانشگاهی و صنعتی کشور است همانا استفاده از نیروی عظیم انسانی مجهز به علم و دانش و سرمایه‌های فکری و دانشی جهت توسعه همه جانبه و پایدار کشور به ویژه در عرصه‌های فناوری و صنعتی می‌باشد.

در این مورد، سرمایه‌های انسانی و دانشی به عنوان اصلی‌ترین ابزار نیازمند هدایت، حمایت، برنامه‌ریزی و نظارت دقیق می‌باشند که این مهم از وظایف اصلی دولت در این برهه تاریخی است تا بتوان با برنامه‌ریزی و ایجاد هماهنگی بین محورهای توسعه و فناوری که همان دولت، دانشگاه و صنعت هستند زمینه مساعد و مطلوبی را برای رشد و توسعه صنایع با تکیه بر امکانات و توانمندی‌های داخل فراهم و نیازهای جامعه و کشور را در این بخش برطرف کرد.

در سند ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری بر عزم ملی و درک اجتماعی نسبت به اهمیت توسعه علم و فناوری و نیز توجه به اقتصاد دانش‌بنیان تأکید فراوان شده است که تحقق آن جز با تعامل و ارتباط مؤثر و سازنده بین بخش‌های مختلف دولت، دانشگاه و صنعت امکان‌پذیر نیست.

در این مورد هنوز کاستی‌هایی وجود دارد که از چالش‌های اساسی پیشرفت صنعت و فناوری کشور محسوب می‌شود.بدون شک حیات تکاملی دانشگاه و صنعت بدون هم امکان‌پذیر نمی‌باشد، زیرا دانشگاه به عنوان نهاد تربیت کننده نیروی انسانی دانا و متخصص و نیز تولید بخش فنی تأمین اتاق فکر صنعت و ارائه خدمات مشاوره‌ای از یک طرف و نیز صنعت به عنوان محلی برای تربیت برای نیروی ماهر و کارورزیده، انتقال‌دهنده تجربیات فنی و کاربردی و نیز انجام حمایت‌های مادی، می‌توانند ضمن برآورده کردن نیازهای یکدیگر زمینه نیازهای لازم را برای توسعه رشد و فناوری صنعت کشور فراهم سازند.

در شرایط حاضر یکی از نیازهای اصلی دیگر انتقال فناوری و بومی کردن آن در کشور است که جز با همکاری و مشارکت سه نهاد دولت، دانشگاه و صنعت میسر نیست.

از سیاست‌ها و برنامه‌های اصلی دولت در این دوره ایجاد دانشگاه‌های کارآفرینانه و نیز مأموریت‌گرا کردن پژوهش و فناوری می‌باشد که در این راستا نقش صنعت به عنوان مهارت و تجربیات کاربردی و دانشگاه و شناسایی نیازهای جامعه نقش کلیدی است.

خوشبختانه با تلاش‌های بسیار و هماهنگی‌های انجام شده فرهنگ تعامل و مشارکت صنعت و دانشگاه شکل گرفته است.اجرایی شدن دوره‌های فرصت مطالعاتی صنعتی داخل، دوره‌های پسا دکتری صنعتی، قراردادهای همکاری دانشگاه و نفت در سطوح بالادست و پایین دست، همکاری‌های گسترده در حوزه‌های نیرو، دفاعی، محیط زیست و سایر حوزه‌ها از دستاوردهای مهم این همکاری‌ها بوده که امید است دانشگاه‌ها نیز با تربیت نیروهای ماهر نیاز به نیروهای کاردان، خلاق و کارآفرین بخش صنعت را تأمین کنند.

برگزاری نوزدهمین کنگره همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی در اهواز با توجه به استعدادها و ظرفیت عظیم سرمایه‌های انسانی و فکری و بنگاه‌های بزرگ صنعتی و اقتصادی در کشور فرصت مهمی را برای تعامل موثر دولت‌ دانشگاه و صنعت فراهم می‌کند. با وجود مشارکت افراد کارآفرین، صاحبان صنایع دولتی و بخش خصوصی، رؤسا و اساتید دانشگاه‌ها و صنعت‌گران، امید است طرح‌های پژوهشی و توسعه فناوری در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی به حل مشکلات پیش رو و برطرف کردن نیازهای بنگاه های اقتصادی و صنعتی کمک کنند و قدمی را برای اعتماد متقابل دولت صنعت و دانشگاه بردارند.

نظر به این‌که در شرایط بعد از تحریم بسیاری از محدودیت‌ها و محرومیت‌های گذشته برطرف شده و کارآفرینان و صاحبان صنایع راحت‌تر از قبل می‌توانند طی مسیرهای قانونی نقل و انتقالات مالی و فعالیت‌های تجاری خود را انجام دهند، این همکاری سه‌جانبه می‌تواند با سرعت بیشتری مسیر توسعه همه‌جانبه اقتصادی علمی و صنعتی را طی کرده و ارتقای اقتصاد دانش‌بنیان و مقاومتی را موجب شود.

در پایان برخود لازم می‌دانم از همه برگزارکنندگان و دست‌اندرکاران، اساتید، دانشجویان، شرکت‌کنندگان و حامیان این کنگره به ویژه استاندار محترم خوزستان و مدیران و مجموعه استانداری و نیز رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی پژوهشی و فناوری استان خوزستان و دانشگاه فنی و حرفه‌ای قدردانی و تشکر کنم.» بیش از ۷۵ نفر از مسئولان کشوری برای حضور در نوزدهمین کنگره سراسری همکاری دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی دعوت شده بودند.

قرار است توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه‌ها و صنایع استان در نمایشگاهی در حاشیه برگزاری این کنگره با حضور صنایع و دانشگاه‌های خوزستان و در قالب 50 غرفه در معرض نمایش قرار می‌گیرد. همچنین در این کنگره 10 تفاهم‌نامه میان دانشگاه‌ها و صنایع منعقد می شود.

نوزدهمین کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ‌ملی با همکاری استانداری خوزستان‌، دانشگاه شهید چمران اهواز‌، دانشگاه فنی و حرفه‌ای‌، وزارت صنعت‌، معدن و‌ تجارت‌، بنیاد ملی نخبگان‌، جمعیت ایرانی پیشبرد ارتباط صنعت و دانشگاه و دانشگاه آزاد اسلامی امروز، سی‌ام دی‌ماه در سالن امام رضا (ع) ‌شهرک نفت اهواز آغاز به کار کرد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]