گردش مالی ۳۸۰۰ میلیارد دلاری فاوا درجهان

کد خبر : 26042 دوشنبه 07 دی 1394 - 23:30:22

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گردش مالی فناوری اطلاعات در جهان را ۳۸۰۰ میلیارد دلار عنوان کرد که سهم ایران از این بخش، حدود ۷ میلیارد دلار است.

 امیرحسین دوایی با تاکید براینکه نیازمند فرمول جدیدی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) هستیم، اظهار کرد: باید تبحر علمی و سرمایه را وارد شرکت‌های صاحب ایده در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کنیم.

وی پروژه‌های کلان بخش ارتباطات (CT) را دارای زمانبندی خاصی دانست و از این موضوع به عنوان چالشی اساسی نام برد که عملا عده‌ای را از ادامه فعالیت باز می‌دارد و درباره چالش بخش فناوری اطلاعات ( IT) نیز گفت: چالش‌های مهم در این بخش، عدم قطعیت و پراکندگی شرکت‌های نرم‌افزاری است. هرچند هزینه‌های بالای انتقال و زیرساخت و ذخیره پایین در بخش کارآفرینی نیز از دیگر عوامل چالش برانگیز به حساب می‌آید.

معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات با بیان اینکه ژن‌های ایده و سرمایه برای خلق کارآفرینی باید کنار یکدیگر قرار گیرند، گفت: از حدود ۲ هزار شرکت فعال در دره سیلیکون، حدود ۷۰ درصد نظیر توئیتر، یاهو، گوگل، اوراکل و… بورسی هستند و گردش مالی ۲ هزار میلیارد دلار را رقم زده‌اند. روند کاری این استارتاپها به گونه ای بود که برای هر ایده یک شرکت زدند و با کارآفرینان وارد مذاکره شدند تا دور هم جمع شوند و ایده را تبدیل به محصول یا خدمت کنند.

معاون فناوری وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه گردش مالی حوزه فناوری اطلاعات ۳۸۰۰ میلیارد دلار در جهان است و سهم این بخش برای ایران حدود شش تا هفت میلیارد دلار برآورد می شود، گفت: کشور ما هم از خیلی سال پیش پارک‌ها و مراکز رشد را طبق این الگو در دستور کار قرار داد اما باید تبحر علمی و سرمایه را وارد شرکت‌های صاحب ایده کنیم که این سرمایه باید از محل شرکت‌های سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر یا شرکت‌های بزرگ تامین شود.

دوایی با بیان اینکه تبحر علمی و سرمایه می‌تواند به صورت یکجا و از یک بستر به ایده‌ها تزریق شود، عنوان کرد: در بحث وام وجوه اداره شده، دنبال وارد کردن این فرمول‌ها هستیم و می‌خواهیم روی حدود ۴ گروه دیگر هم سرمایه‌گذاری کنیم. به این معنی که اگر شرکتی آمد و یک گروه صاحب ایده را به عنوان پارتنر خود انتخاب کرد و شرکتی جدید زد، تسهیلات را به شرکت جدید می‌دهیم.

به گزارش مهر،وی همچنین شرکت‌هایی که می‌خواهند با دانشگاه‌ها برای توسعه محصول قرارداد ببندند را نیز مشمول دریافت این تسهیلات دانست و گفت: اصولا تسهیلات وجوه اداره شده نباید به شرکت‌های نوپا یا استارت‌آپ‌ها نخصیص داده شود زیرا مانند سم برای آنها خواهد بود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]