یافته جدید محققان نشان می دهد؛

نوردرمانی به کاهش علائم افسردگی کمک می کند

کد خبر : 22743 چهارشنبه 04 آذر 1394 - 02:37:21

طبق یک مطالعه جدید، استفاده از نوردرمانی به تنهایی یا به همراه داروهای ضدافسردگی می تواند به درمان افراد مبتلا به افسردگی کمک کند.

محققان در مطالعه هشت هفته ای ۱۲۲ فرد مبتلا به افسردگی حاد دریافتند افرادی که با نوردرمانی یا تلفیق نوردرمانی با داروی ضدافسردگی تحت درمان بودند در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، بهبود بیشتری در علائم بیماری شان تجربه کردند.

همچنین افرادی که فقط با داروهای ضدافسردگی تحت درمان بودند (بدون نوردرمانی)، نسبت به افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، بهبودی نشان ندادند.

دکتر ریموند لام، از دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور کانادا، در این باره می گوید: «این موضوع که درمان با داروی ضدافسردگی بهتر از دارونما نیست، مسئله ایی غیرعادی نیست.»

وی در ادامه افزود: «حقیقت این است که در مطالعه ما، درمان با نور به مراتب بهتر از دارونماهاست.»

محققان در این مطالعه متوجه شدند ۷۶ درصد افرادی که هم نوردرمانی و هم داروی افسردگی دریافت کرده بودند، علائم بیماری شان تا ۵۰ درصد یا بیشتر بهبود یافته بود. این میزان بهبودی فقط در ۵۰ درصد افرادی که نوردرمانی و قرص دارونما دریافت کرده بودند مشاهده شد. در افراد دریافت کننده قرص دارونما در حدود ۳۳ درصد بهبودی و در افراد دریافت کننده داروی ضدافسردگی ۲۹ درصد بهبودی مشاهده شد.

به گزارش مهر، در انتهای درمان هم ۵۹ درصد افرادی که همزمان تحت درمان داروی ضدافسردگی و نوردرمانی قرار گرفته بودند، علائم افسردگی به طور کامل بهبود یافته بود. در حالیکه در افراد تحت درمان با نوردرمانی به همراه قرص دارونما، این رقم ۴۴ درصد بود، در افراد دریافت کننده قرص دارونما ۳۰ درصد و در افراد دریافت کننده داروی ضدافسردگی ۱۹ درصد بهبودی کامل مشاهده شد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]