پرواز پهباد ساخت دانش آموزان بسیجی کازرون فارس با موفقیت انجام شد

کد خبر : 20928 پنج شنبه 14 آبان 1394 - 17:16:22

پرواز نخستین پهباد (پرنده هدایت پذیر از دور) ساخت دانش آموزان بسیجی عضو پژوهشکده علامه دوانی کازرون فارس با موفقیت انجام شد.

سرپرست تیم پروازی دانش آموزی و مربی ساخت این پهباد، پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به این که نخستین بار در کشور است که دانش آموزان این وسیله را طراحی و ساخته اند، اظهار داشت: سه نفر از دانش آموزان کازرونی مقطع دبیرستان و علاقه مند به امور هوا فضا که در پژوهشکده یاد شده عضویت دارند با تحقیق های لازم موفق به ساخت این پهباد شدند . 
عادل مومنی افزود: وزن این پهباد سه کیلوگرم و سوخت آن الکل متانول است، تا ارتفاع 300متری از سطح زمین پرواز می کند و تا دو کیلومتر قدرت مانور در آسمان دارد . 
وی ادامه داد: ساخت این پهباد بیش از 40 روز به طول انجامید و هزینه ساخت آن را که افزون بر شش میلیون ریال است پژوهشکده علامه دوانی کازرون تامین کرده است.
مومنی اظهار کرد: این پهباد در آیین روز 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی بر فراز استادیوم ورزشی شهر کازرون به پرواز درآمد و با انجام حرکات نمایشی، موجب شگفتی دانش آموزان و مسئولان شرکت کننده در این آیین شد.
او گفت: دانش آموزانی که این پهباد را ساخته اند در حال مطالعه برای ساخت پهباد دیگری با بهره گیری از فناوری های جدیدتر هستند . 
این مربی بیان کرد: با توجه به قابلیت ها و استعداد خوبی که در بین دانش آموزان شهرستان کازرون وجود دارد، کلاس های آموزشی برای 20 نفر از دانش آموزان مستعد این شهرستان برگزار شده تا با نحوه ساخت وسایل پیشرفته هوا فضا آشنا شوند و آنان نیز از این موضوع استقبال کرده اند. 
حمیدرضا گرامی فرماندار شهرستان کازرون و سرهنگ غلامرضا شرفی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج کازرون نیز از این حرکت علمی دانش قدردانی کردند و اظهار داشتند: مایه امیدواری است که در آینده این نوجوانان بتوانند دستاوردهای ارزشمندی در زمینه های علمی و نظامی برای کشورمان به ارمغان آورند. 
پرنده هدایت پذیر از دور با نماد اختصاری ' پهباد' هواپیماهای بدون سرنشین هستند که برای پرواز در مسیر دلخواه مورد استفاده قرار می گیرند.
یکی از موارد بکارگیری پهبادها که از راه دور کنترل می شوند، استفاده از این وسیله پروازی برای برنامه های نظامی و شناسایی است.
شهرستان کازرون در فاصله 120 کیلومتری غرب شیراز واقع شده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]