احتمال بروز فشارخون بالا در کودکان و نوجوانان چاق بیشتر است

کد خبر : 17595 شنبه 11 مهر 1394 - 02:58:03

یک پژوهش جدید نشان می دهد احتمال بروز عارضه فشارخون بالا در کودکان و نوجوانان چاق، ۶ برابر بیشتر از همسالان سالم آنهاست.

 تاکنون مطالعات متعددی در مورد اثرات زیانبار اضافه وزن و چاقی بر سلامت کودکان و نوجوانان منتشر شده است، اما پژوهش جدیدی که توسط دانشمندان آلمانی به انجام رسیده می تواند زنگ خطری جدی برای این گروه های سنی و نیز والدین آنها باشد.

این مطالعه بر روی ۲۲ هزار کودک و نوجوان به انجام رسید. سن متوسط کودکان در این مطالعه ۷ سال و سن متوسط نوجوانان نیز ۱۴ سال بود. این مطالعه به بررسی رابطه میان وزن و فشار خون پرداخت.

این تحقیق مشخص کرد که تنها ۵.۴ درصد از کودکان و نوجوانان دارای وزن سالم، دچار فشار خون بالا بودند. این میزان در میان کودکان و نوجوانان دارای اضافه وزن حدوداً دو برابر بود و به ۹.۸ درصد می رسید. در این میان، نگران کننده ترین آمار به کودکان و نوجوانان چاق تعلق داشت. در واقع حدود ۲۱.۵ درصد از افراد این دو دسته سنی به فشار خون مبتلا بودند. 

به گزارش مهر،همچنین با بررسی دقیق تر این داده ها مشخص شد که پسران چاق، ۴.۳ بار بیشتر از همسالان با وزن معمولی خود در معرض ابتلا به فشار خون بالا قرار داشتند و این آمار برای دختران چاق حدود ۵.۹ برابر بود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]