خطر ابتلا به سرطان ثانویه رو به افزایش است

کد خبر : 14396 سه شنبه 03 شهریور 1394 - 09:43:20

مطالعات محققان آمریکایی نشان می دهد که احتمال ابتلا به سرطان ثانویه در افرادی که قبلا مبتلا بوده اند رو به افزایش و آمارها نشان می دهد که میزان ابتلا در سال 1970 میلادی 9 درصد و در حال حاضر حدود 19 درصد است.

 به گزارش ایرنا از رویترز، منظور از سرطان ثانویه (second cancer) عود مجدد تومور نیست، بلکه درگیر شدن یک بافت دیگر در بخش دیگری از بدن است.تحقیقات نشان می دهد که از هر پنج مورد ابتلا به سرطان در آمریکا، یک مورد مربوط به افرادی است که قبلا سرطان داشته اند و اکنون به سرطان دیگری مبتلا شده اند.

از سال 1970 تاکنون، ابتلا به سرطان برای اولین بار حدود 70 درصد افزایش یافته است؛ در حالیکه ابتلا به سرطان دوم، حدود 300 درصد افزایش داشته است.
عوامل خطر سرطان دوم، همان موارد سرطان اول هستند و همان جهش ژنتیکی در بدن اتفاق می افتد.
در این گزارش آمده است که صدمات روانی سرطان دوم، بسیار شدید تر از سرطان اول است؛ چرا که اولین بار، ترس از ناشناخته ها و دومین بار ترس از شناخته شده ها است.
درمان سرطان ثانویه نیز دشوارتر از بار اول است، زیرا بدن نسبت به برخی داروها مقاوم شده است و پزشک نمی تواند به راحتی از روش هایی مانند پرتو درمانی استفاده کند.
در این گزارش آمده است که استعمال دخانیات و قرار گرفتن در معرض اشعه، از مهمترین عوامل ابتلا به سرطان محسوب می شوند.
در ادامه به نجات یافتگان سرطان توصیه می شود به چکاپ های دوره ای توجه داشته باشند و آزمایش هایی مانند کولونوسکوپی، ماموگرافی و تست پاپ اسمیر را به صورت منظم انجام دهند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]