وزیر علوم از اجرای طرح رتبه بندی دانشگاهها خبر داد

کد خبر : 1367 چهارشنبه 15 بهمن 1393 - 23:15:30

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: اجرای طرح رتبه بندی دانشگاهها به عنوان خواسته دانشگاهیان بطور جدی توسط این وزارتخانه آغاز شده است.

به گزارش ایرنا، محمد فرهادی چهارشنبه شب در جمع روسا و معاونان دانشگاههای استان اصفهان با اشاره به فرایند رتبه بندی دانشگاه ها در وزارت علوم گفت: بزودی نتایج این رتبه بندی اعلام می شود، گرچه ممکن است در ابتدا با اعتراض مواجه شود.

فرهادی تصریح کرد: دانشگاه های کشور باید شانی متناسب با وظایف خود پیدا کنند زیرا بسیاری از اختیارات مجموعه آموزش عالی کشور از دست رفته و ما حتی برای جذب نیز اختیار نداریم.

فرهادی با تاکید بر اینکه این اختیارات باید به خود وزارتخانه و دانشگاهها بازگردد گفت: این موضوع درباره هیاتهای امنا نیز صدق می کند.

وی با اشاره به وجود 120 هیات امنا در دانشگاههای کشور افزود: در کمال تاسف دیدگاههایی وجود دارد که قانون هیات امنا را زیر سوال می برند و حتی می خواهند آن را لغو کنند.

وی با اشاره به دانشگاههای نسل سوم و کارآفرین تصریح کرد: جهت گیری وزارت علوم به سمت فناوری و محصولات دانش بنیان در دانشگاه هاست و اگر ضوابط و قوانینی در این زمینه نیاز هست کمک می کنیم تا نوشته شود.

وزیر علوم با اشاره به آغاز فعالیت شورایعالی برنامه ریزی در این وزارتخانه گفت: در این شورا پرونده بسیاری از رشته ها و درس ها که عمرشان تمام شده است، بسته می شود.

فرهادی همچنین به وجود 800 هزار صندلی خالی در دانشگاه های کشور اشاره و اضافه کرد: این مشکل معلول نبود آمایش آموزش عالی بر اساس جغرافیا و نیازهای جامعه است.

وی همچنین با اشاره به مسائل و مشکلاتی که توسط روسای دانشگاه های استان اصفهان در این جلسه مطرح شد گفت: همه این مشکلات و مسائل دو طی هفته گذشته بصورت حضوری و مکتوب به استحضار رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری رسیده است. 

وی گفت: بدنبال منبع دیگری برای تامین تجهیزات آزمایشگاههای دانشگاههای کشور هستیم که رئیس جمهوری نیز دستور لازم را برای آن صادر کرده است.

وزیر علوم با اشاره به تخصیصهای بودجه های دانشگاهها در دو سال گذشته افزود: در سال 91 حدود 69 درصد و پارسال حدود 72 بودجه بودجه دانشگاهها تخصیص یافت و امسال نیز تاکنون فقط 62 درصد بودجه ها تخصیص یافته است.

وزیر علوم گفت: ادغام دانشگاههای جامع علمی و کاربردی با فنی و حرفه ای منتفی است زیرا ماموریت هر دو متفاوت است و در این خصوص باید کار کارشناسی انجام شود. 

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی حالت تقابلی و گستردگی بی حد و حصر داشت و مدت ها از وزارت علوم تمکین نمی کرد، خاطرنشان کرد: اکنون مسئولان این دانشگاهها پای کار آمده اند و هر هفته با مسئولان وزارت علوم برای بررسی رشته، محل ها و ظرفیت پذیرش و طرح آن در شورای گسترش جلسه دارند.

به گزارش ایرنا، در این نشست روسای دانشگاه های اصفهان از جمله دانشگاه صنعتی، پیام نور، جامع علمی و کاربردی، هنر، مجموعه دانشگاه های غیر انتفاعی اصفهان و خوانسار و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به بیان مسائل و مشکلات خود پرداختند.

استان اصفهان میزبان رییس جمهوری و شماری از اعضای هیات دولت در سیزدهمین سفر کاروان تدبیر و امید است. 
 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]