روایت یک فسیل:

نهنگ هایی که راه می رفتند

کد خبر : 115710 یکشنبه 21 شهریور 1400 - 11:00:33

نهنگ‌ها قبل از مهاجرت به دریا، گیاهخواران خشکی بودند. در آن زمان که آنها به اقیانوس‌ها نقل مکان کردند و گوشتخوار شدند، نهنگ غول‌پیکر همچنان در خشکی و دریا همه چیز را می‌بلعید.

به گزارش خبرگزاری سیناپرس اصفهان به نقل از بیگ ثینک، مطالعات نشان می‌دهد که اخیراً فسیل یک نهنگ غول پیکر در صحرای بزرگ آفریقا که قبلاً بخشی از کف اقیانوس بوده، پیدا شده است.

تصور می‌شود که نهنگ‌ها پیش از حرکت به دریا، گیاهخواران زمینی و تا حدودی شبیه گوزن بوده‌اند.

براساس یک مطالعه جدید، این فسیل، حدود 43 میلیون سال پیش یک نهنگ نیمه آبزی (پروتوستید) و جانداری کاملاً متفاوت بوده است.
این موجود غول‌پیکر چهارپا که به تازگی در صحرای بزرگ آفریقا پیدا شده است، متعلق به دوران ژوراسیک بوده و قابلیت راه رفتن و شنا کردن داشته است.

به عبارت ساده‌تر، از نظر علمی، ویژگی‌های منحصر به فرد جمجمه و فک پایین آن، ظرفیت عملکرد مکانیکی دهان را نسبت به شرایط معمولی پروتوستید بیشتر نشان می‌دهد و در نتیجه امکان تغذیه یک شکار قدرتمند را برای او فراهم می‌کند.

گونه های اولیه نهنگ ها که احتمالاً هم در خشکی و هم در دریا تغذیه می‌کردند، بسیار وحشی و درنده بوده و با دندان‌ها و فک‌های بسیار قدرتمند خود طعمه را پاره می‌کردند.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که طول این نهنگ غول‌آسا بیش از 3 متر، وزن آن تا 1300 پوند و سر آن یادآور سر شغال است. بنابراین، دلیل خوبی است تا آن را به نام «آنوبیس» یا خدای مرگ مصریان نامگذاری کنند.

این گونه جدید از نهنگ‌ها نمونه مهمی از کشفیات دیرینه‌شناسی آفریقا و مصر است.

مترجم: طیبه جعفری
 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]