روایت یک فیلم:

لاک پشت گیاه خواری که یک پرنده را شکار می کند

کد خبر : 115652 چهارشنبه 03 شهریور 1400 - 10:41:11

فیلم جدیدی نشان می دهد که خزندگان کم تحرک نیز می توانند شکارچیان خوبی باشند.

به گزارش خبرگزاری سینا پرس اصفهان به نقل از ساینس نیوز محققان معتقدند این فیلم ویدیویی اولین مورد مستندی است که تاکنون از شکار لاک پشت ها به ثبت رسیده است. در این فیلم، لاک پشت بزرگی با چندین حرکت آهسته و عمدی به جوجه پرنده ای حمله کرده، آن را شکار می کند و به طور کامل می بلعد.

جاستین گرلاچ زیست شناس دانشگاه کمریج می گوید: قطعا سوء تفاهمی رخ داده است. لاک پشت حیوان شکارچی نیست. این گیاهخواران آرام، تمام روز را در چمنزارها با فراغت بال به گیاه خواری مشغول هستند. به نظر او در گزارش همکارانش خطایی رخ داده است. لکن این فیلم ویدیویی جای هیچ شک و تردیدی را باقی نمی گذارد. 

در یک عصر تابستانی در سال 2020 ، لاک پشت غول پیکر ماده ای در مجمع الجزایر شیسل مشاهده می شود. او به مدت چند دقیقه در کمین یک جوجه پرنده "ترن" (ترن پرنده ای دریایی و بومی جزیره فریگات از مجمع الجزایر شیسل است که خارج از آفریقای شرقی قرار دارد) که از لانه خود به پایین سقوط کرده نشسته است.

این لاک پشت با نقشه ای حساب شده جوجه پرنده را مجبور می کند تا عقب عقب به سمت کنده درختی حرکت کند تا اینکه جایی برای فرار نداشته باشد و او را به دام می اندازد.

از نظر گرلاچ این صحنه کاملاً غیر منتظره، شگفت انگیز و اندکی هولناک بود. این فیلم توسط آنا زورا، مدیر حفظ و نگهداری منطقه حفاظت شده جزیزه فرگات ضبط شده است.

گرلاچ می گوید: در آینده بیشتر گیاهخواران به منظور تامین پروتئین، لاشه حیوانات دیگر را با فرصت طلبی تمام خواهند خورد.

وی افزود: گاهی اوقات در مورد لاک پشت های گوشت خوار که از بقایای حیوانات شکار شده توسط سایر خزندگان تغذیه می کنند روایت هایی شنیده بودیم . با این حال مطمئن نبودیم که این رفتارعمدی بوده یا اینکه تصادفاً در مسیر خود بر روی این مردارها قدم گذاشته بودند.

اکثر طعمه ها از لحاظ سرعت از لاک پشت ها پیشی می گیرند و تلاش لاک پشت برای شکار آنها بی حاصل است. گویا این جوجه ترن درمانده شکار آسان و بی دردسری بوده است.

به عقیده گرلاچ این پرنده بسیار کوچک تنها قادر بوده است که با پاهایش فرار کند و هنگام برخورد با کنده درخت آن را لانه پنداشته، با پاهایش محکم به آن چسبیده و گیر افتاده است. به گمان گرلاچ این لاک پشت پیش ازاین نیز تجربه شکار داشته است چرا که حرکات عمدیش گویای این مسئله است.

در ادامه فیلم این اتفاق جالب قابل مشاهده است.

مترجم: سعیده سورانی
 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]