پرسش و پاسخ پزشکی؛

آیا التهابات پوستی ارتباطی با بیماری کرونا دارد؟

کد خبر : 115516 یکشنبه 13 تیر 1400 - 08:19:39

سیناپرس با همکاری پزشکان متخصص حوزه های مختلف، هر هفته به سوالات پزشکی شما مخاطبان پاسخ می دهد. سوالات خود را مطرح کنید، پاسخ علمی و درستی دریافت کنید.

آیا ایجاد التهابات و ضایعات پوستی نیز می تواند از علائم و نشانه های بروز ابتلا به کووید 19 باشد؟ آیا ایجاد و تظاهر این نشانه ها می تواند خطرناک باشد؟

معمولا عارضه های پوستی بیماران مبتلا به کرونا طولانی مدت نیست. علایم و نشانه های آن نیز در هفته های دوم و سوم ابتلا در افراد مشاهده می شود و خود به خود نیز از بین می رود.

در حال حاضر تظاهرات و علایم پوستی بیماری کرونا به سه دسته «ضایعات شبیه کهیر»، «ضایعات شبیه آبله مرغان» و « ضایعات شبیه واکنش های دارویی» تقسیم بندی می شود.

معمولا این عارضه ها با تجویز آنتی هیستامین ها و داروهای موضعی (که اکنون برای درمان ویروس آبله مرغان، کهیر و واکنش های شیمیایی استفاده می شوند) بهبود پیدا می کنند اما در موارد نادر امکان ایجاد ضایعات پوستی در افراد مبتلا به کرونا وجود دارد؛ ضایعاتی که مشکلاتی در اندام ها ایجاد می کند و باعث تغییر رنگ و عدم خونرسانی می شود.

همچنین در موارد بسیار نادر گاهی این زخم ها باعث از دست رفتن عضو نیز می شوند بنابراین بهتر است افراد با مشاهده هر گونه علایم پوستی و نگران کننده به نزد متخصص پوست و مو مراجعه کنند.

*دکتر امیر هوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو و عضو هیئت علمی بیمارستان پوست رازی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]