علم در 22 اردیبهشت ماه؛

روز بین المللی پرستاران

کد خبر : 115222 چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400 - 08:13:51

در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.

  •  روز بین المللی پرستاران

به مناسبت سال روز تولد فلورانس ناینتیگل پرستاری ایتالیایی «متولد۱۸۲۰» ۱۲ می به عنوان روز جهانی پرستار نامگذاری و هر ساله در این روز شعاری از طرف شورای بین المللی پرستاران ICN تدوین می گردد.

  • تولد مریم میرزاخانی و روز جهانی زن در ریاضیات

مریم میرزاخانی  متولد ۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۶ بود.وی ریاضی‌دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد بود. میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ به دلیل کنشگری در زمینه «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آن‌ها» برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است. وی تنها زن و اولین ایرانی برنده مدال فیلدز است. زمینه تحقیقاتی او مشتمل بر نظریه تایشمولر، هندسه هذلولوی، نظریه ارگودیک و هندسه هم‌تافته بود.
سال‌روز تولد مریم میرزاخانی ۲۲ اردیبهشت (دوازدهم مه) از سوی اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان با پیشنهاد کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران به عنوان روز جهانی زن در ریاضیات نام‌گذاری شد.

  •   معرفی رایانه Z3

این کامپیوتر توسط مهندس آلمانی کونراد سوزه ساخته شد. سیستم محاسبات این کامپیوتر به شدت از Z3 که در ۱۹۴۱ ساخته شده بود، الهام گرفت. Z3 اولین کامپیوتر قابل برنامه ریزی دنیا و اولین نمونه با توانایی محاسبات خودکار بود.

  •   تولد ویلیام فرانسیس جیوک

ویلیام فرانسیس جیوک متولد ۱۲ مه ۱۸۹۵ بود. او یک شیمیدان آمریکایی و برنده جایزه نوبل شیمی در سال ۱۹۴۹ برای مشارکتهای خود در زمینه ترمودینامیک شیمیایی، سردسازی مغناطیسی و بررســی رفتار مواد در دماهای بسیار پایین است.  او تقریباً تمام  عمرخود را در حرفه‌های آموزشی و حرفه‌ای در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی گذراند.وی در  ۲۸ مارس ۱۹۸۲درگذشت.

  •   تولد دوروتی مری کرافوت

دوروتی مری کرافوت متولد 12مه 1910است .وی بیوشیمیست انگلیسی و برنده جایزه نوبل شیمی 1964 برای توسعه کریستالوگرافی پروتئین است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]