ابداع جدید محققان آمریکایی؛

تبدیل تلفن همراه به ردیاب مواد شیمیایی قدرتمند

کد خبر : 115180 پنج شنبه 16 اردیبهشت 1400 - 15:31:21

محققان آمریکایی در یک کار پژوهشی جدید و ارزشمند، موفق به طراحی ابزار و روشی شده‌اند که می‌تواند تلفن همراه معمولی را به یک ابزار هوشمند برای ردیابی مواد شیمیایی و زیستی تبدیل کند.

به گزارش سیناپرس، دانشمندان A&M تگزاس موفق به ساخت افزونه ای برای تلفن‌های همراه معمولی شده‌اند که آن را به ابزاری قوی برای تشخیص مواد شیمیایی، داروها، مولکول‌های بیولوژیکی و عوامل بیماری زا تبدیل می‌کند.

امروزه تلفن‌های همراه مدرن شامل دوربین‌های با کیفیت بالایی هستند که قادرند سطوح پایین نور را شناسایی کرده و نویزهای تصویر دیجیتال را نیز از طریق پردازش نرم افزاری حذف نمایند. چنین قابلیتی باعث شده که دانشمندان از این وسایل الکترونیکی بسیار گسترده در بین عموم مردم، به عنوان وسایلی جانبی نظیر میکروسکوپ قابل حمل و یا ردیاب ضربان قلب استفاده نمایند.

حالا در نمونه ای جدید از این پیشرفت‌ها، محققان از دو نوع طیف سنجی مختلف بهره برده‌اند. نوع اول، معروف به طیف سنجی فلورسانس که نور فلورسنت ساطع شده از یک نمونه را اندازه گیری می‌کند. به گزارش سیناپرس، اما نوع دیگر به طیف سنجی رامان معروف است که برای تشخیص مولکول‌هایی مانند DNA و RNA که نوری ساطع نمی‌کنند، استفاده می‌شود.

در این سیستم از یک لیزر دیودی ارزان قیمت به عنوان منبع نوری استفاده شده که نور را به نمونه می‌تاباند و زاویه آن به گونه ای است که از ورود نور منعکس شده به دوربین جلوگیری می‌کند.

محققان با استفاده از ابزار ساخته شده خود، انواع مختلفی از مواد شامل اتانول، استون، الکل ایزوپروپیل و متانول و همچنین اجسام جامدی مثل هویج و توده باکتری را بررسی کردند.

انتخاب هویج به دلیل حضور رنگدانه کاروتن در آن بوده است. نور لیزر مورد استفاده در این سیستم دارای طول موجی است که به راحتی توسط این رنگدانه نارنجی و همچنین توسط رنگدانه های موجود در باکتری‌ها جذب می‌شود.

بررسی‌ها و مقایسات آن‌ها نشان داد که این ابزار قابلت بسیار خوبی در تشخیص مواد شیمیایی و همچنین بیولوژیکی دارد و با انجام چند تغییر فنی، قادر است با ردیاب‌های موجود در بازار رقابت نماید.

به گفته آن‌ها، افزودن برخی اجزای اضافی از جمله یک لیزر مناسب، تنها هزینه ای در حدود 50 دلار به قیمت یک تلفن همراه معمولی اضافه می‌کند، اما این وسیله همه گیر را به ابزاری ارزان قیمت ولی دقیق برای شناسایی مواد شیمیایی و عوامل بیماری زا تبدیل می‌کند.

گفتنی است این یافته‌های جالب توجه را نشریه Reviews of Scientific Instruments متعلق به انجمن فیزیک آمریکا منتشر نموده است.

نویسنده: محمدرضا شجاعیه

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]