علم در 10اردیبهشت ماه؛

روز ملی خلیج فارس

کد خبر : 115142 جمعه 10 اردیبهشت 1400 - 08:31:22

در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.

  • روز ملی خلیج فارس

در ایران روز ۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج فارس نام گذاری شده که سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج فارس است.مهمترين اسناد جهاني در تأييد مالكيت خليج فارس : قدمت خليج فارس " با همين نام چندان ديرينه است كه عده‌اي معتقدند "خليج فارس گهواره تمدن جهان يا خاستگاه نوع بشر است . يوناني‌هاي باستان اين خليج را "پرسيكوس سينوس " يا "سينوس پرسيكوس " كه همان خليج فارس است ناميدند، از آنجا كه اين نام براي نخستين بار در منابع درست و معتبر تاريخي كه غير ايرانيان نوشته‌اند آمده است، هيچگونه شائبه نژادي در وضع آن وجود ندارد.

  • تولد  فردريك گائوس

شارْلْ فردريك گائوس، رياضي دان نابغه آلماني در 30 آوريل 1777م در شهر بُرونْشويك آلمان به دنيا آمد.او در آثار خويش، برخي از دشوارترين مسائل حل نشده را حل كرد و مفاهيم و مسائلي را بيان نمود كه تا يك سده بعد، الگويى براي پژوهش به شمار مي‏رفته و هنوز هم داراي اعتبارند. آناليز هندسه و عناصر بي‏نهايت كوچك، رشته‏ هاي ديگري از رياضيات بودند كه گائوس به كاوش و مطالعه در آنها پرداخت و به كشفيات مهمي دست يافت. گائوس، در تاريخ علوم يكي از چهره‏ هاي درخشان به شمار مي‏رود و در ستاره‏ شناسي نيز، الهام ‏بخش بسياري از منجمان برجسته است.
گائوس اكتشافات خود را طي سال‏هاي 1796 تا 1814م در نوزده صفحه كه شامل 146 اكتشاف مهم بود، نگاشت كه همين جزوه چند صفحه ‏اي، گنجينه بزرگي بود كه دانشمندان را به كلي حيران نمود. گائوس به افتخارات خود اهميتي نمي‏داد و طي سال‏ها از خانه خارج نمي‏شد. او تنها در طي 27 سال، فقط يك بار براي شركت در يك كنگره علمي، مسافرت كرد. وي كشفياتي نيز در نجوم دارد كه او را به عنوان يك منجم مطرح ساخته است، شارل فردريك گائوس سرانجام در 23 فوريه 1855م در 78 سالگي درگذشت.

  • درگذشت هری کروتو

هارولد کروتو، متولد 7اکتبر  1939 بود.وی شیمی‌دان انگلیسی بود که در سال 1996 به همراه روبرت کرل و ریچارد اسملی «برای کشف فولرنها» جایزه نوبل شیمی را دریافت کرد.او بخش بزرگی از کارهای خود را در دانشگاه ساسکس انجام داد و پس از آن استاد شیمی در دانشگاه ایالتی فلوریدا شد. وی جایزه‌ نوبل شیمی را در سال 1996 برای کشف آرایشی نو از کربن، مشهور به باکی‌بول، به دست آور و در  30 آوریل 2016 ازدنیا رفت.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]