مدیر گروه نیازسنجی و مطالعات فرهنگی جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان:

رعایت اخلاق علمی در آزمون های مجازی یک ضرورت است

کد خبر : 115130 سه شنبه 07 اردیبهشت 1400 - 12:22:01

غلامرضا قجاوند: اخلاق علمی ضامن سلامت و استواری فرآیند تولید، اشتراک گذاری و نشر دانش است.

به گزارش سیناپرس اصفهان دکتر غلامرضا قجاوند مدیر گروه نیازسنجی و مطالعات فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان در گفتگو با خبرنگار سیناپرس اظهار داشت: بیش از یک سال است که کل دنیا، درگیر ویروسی بسیار منحوس و وحشی با نام کرونا شده است. ویروسی که همه ی عرصه های زندگی انسان را در حوزه های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی ، آموزشی و ... دچار دگرگونی های اساسی نموده است.


قجاوند گفت: گستره و عمق این دگرگونی ها در حدی وسیع بوده است که بسیاری از اندیشمندان برخی از اثرات ویروس کرونا بر زندگی انسانها را برای دوران پسا کرونا، ماندگار می دانند و یکی از حوزه هایی که به شدت از وضعیت کرونایی تاثیر پذیرفته است، حوزه ی آموزشی در کل دنیا و به تبع در کشور ما می باشد.
وی عنوان کرد: قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی باعث تعطیلی مدارس، آموزشگاه ها و دانشگاه های کشور گردیده است و به ناچار آموزش دانش آموزان و دانشجویان از حالت حضوری به صورت مجازی و غیر حضوری در آمده است که آموزشهای مجازی نیز مانند سایر موضوعات دارای محاسن، معایب، نقاط ضعف و نقاط قوت می باشد.
مدیر گروه نیازسنجی و مطالعات فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان در ادامه گفت: نداشتن سواد رسانه ای کافی، نبود عدالت در توزیع تجهیزات لازم برای آموزشهای مجازی، ضعف در پیام رسان های داخلی، عدم وجود اینترنت مناسب و کارآمد، تعدد و تنوع نرم افزارها و اپلیکیشن های آموزشی و عدم آشنایی فراگیران با این نرم افزارها، عدم آشنایی معلمان و اساتید با روش های صحیح تدریس مجازی، خسته کننده بودن آموزشهای مجازی و ... ازجمله معایب آموزشهای مجازی است.
وی افزود: در دسترس بودن، امکان ضبط و تکرار و مرور آموزش های انجام شده، کاهش هزینه های مختلف تحصیل، ارائه  مطالب به صورت مختصر و مفید، نبود محدودیت زمانی و مکانی، مناسب بودن برای افراد پر مشغله و شاغل و ... از جمله محاسن آموزش های مجازی می باشد.
قجاوند تصریح کرد: یکی از مهمترین معایب و چالش های آموزشهای مجازی، بحث اخلاق علمی دانش آموزان و دانشجویان می باشد که اکنون در بحث آموزش های مجازی و به خصوص در مورد آزمون های مجازی و برخط، مدرنیته ابزار کافی برای نظارت و کنترل بر دانش آموزان و دانشجویان را ندارد و این خلأ ابزاری و تکنولوژی باعث بروز مسائلی جدی در اخلاق علمی دانش آموزان و دانشجویان شده است.
وی تشریح کرد: از مصادیق تخلف و تقلب در آزمون های آنلاین می توان به شرکت فرد دیگر در آزمون به جای فراگیر اصلی، شرکت و فعالیت در گروهای تلگرامی و واتساپی در حین آزمون برای به اشتراک گذاری سوالات و پاسخ به صورت جمعی، قطع کردن عمدی آزمون های آنلاین، استفاده از عبارات و جملات دانلود شده اینترنتی در پاسخ ها، ورود همزمان دانشجو از دو دستگاه در حین آزمون، استفاده چند دانشجو از یک IP (استفاده چند دانشجو از یک سیستم رایانه ای) و .. اشاره کرد.
این کارشناس فرهنگی گفت: خلأ توجه به کنترل درونیدانش آموزان و دانشجویان به عنوان بهترین نوع نظارت و کنترل، در کنار نمره محوری و مدرک گرایی نهادینه شده در ساختار آموزشی کشور باعث شده است که به اصطلاح درنظام فکری و رفتاری برخی از فراگیران، هدف، ابزار را توجیه نماید و برخی فراگیران برای کسب نمره  بهتر از هر نوع ابزاری برای تخلف و تقلب استفاده نمایند.
وی اضافه کرد: پرکردن خلاضعف اخلاق علمی دربرخی ازدانش آموزان ودانشجویان که با شیوع بیماری کرونا عیان و وسیع تر شده است نیازمند ایجاد تغییر در حوزه بینشی وعاطفی،ن گرشی و رفتاری مدیران ارشد آموزشی کشور است، بدین معنا که در درجه اول ضرورت پرداختن به پرورش اخلاق علمی در فراگیران را درک کنند، جهت گیری های خود را به سمت این موضوع تغییر دهند و درنهایت به صورت عملیاتی و رفتاری این مقوله را در دستورکار خویش قرار دهند.
قجاوند با بیان این موضوع که اخلاق علمی ضامن سلامت و استواری فرآیند تولید، اشتراک گذاری و نشر دانش است گفت: امید آنکه این ضرورت حیاتی و بسیار مفید که همان پرورش دانش آموزان و دانشجویان کشور و ارتقای اخلاق علمی در آن هاست مورد توجه جدی تصمیم گیران و تصمیم سازان کشور در حوزه آموزش و پرورش، آموزش عالی و نهادهای فرهنگی کشور قرار گیرد.
 

گزارش: امین بازوکار

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]