علم در 4 اردیبهشت ماه؛

روز جهانی مننژیت

کد خبر : 115120 شنبه 04 اردیبهشت 1400 - 09:17:41

در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.

  • روز جهانی مننژیت

مننژیت بیماری ای است که درآن غشاء (مننژ یا meninges) اطراف مغز و نخاع ملتهب می شود. ورم همراه با مننژیت اغلب باعث بروز نشانه های معمول بیماری مننژیت، شامل سردرد، طب و خشکی گردن می شود.

  •  كشف واكسن ضد سل ب. ث. ژ

آلبرت لئون شارل كالمت طبيب برجسته و محقق نامدار فرانسوي در 12 ژوئيه سال 1863 ميلادي در شهر «نيس» متولد شد.وی در حالي كه عضو انستيتو پاستور بود موفق به كشف سرم ضد طاعون را شد. «آلبرت لئون شارل كالمت» با كمك «كادميل گرين» دانشمند و محقق فرانسوي، بعد از سال‌ها مطالعه و كوشش در روز 24 آوريل 1927 موفق به كشف واكسن معروف «ب ث ژ »شد.بدين ترتيب، نام اين دو محقق بر روي مشهورترين واكسن بيماري سل، ب ث ژ (BCG يا باسيل كالمت، گرين)، گذاشته شده‌است.

  • پرتاب تلسکوپ فضایی هابل از شاتل فضایی دیسکاوری (1990)

تلسکوپ فضایی هابل که به اختصار HST تلسکوپی است  در سال ۱۹۹۰ توسط شاتل دیسکاوری در مدار گردش قرار گرفت. نام این تلسکوپ از نام کیهانشناسی به نام ادوین هابل گرفته شد. اگر چه هابل اولین تلسکوپ فضایی نبود ولی یکی از بزرگترین و پرکاربرد ترین‌ها به‌شمار می‌آید. HST یک برنامه مشترک بین ناسا و سازمان فضایی اروپا است.

  •  تولد راجر کرنبرگ

راجر کرنبرگ، زیست‌شیمی‌دان آمریکایی و استاد زیست‌شناسی ساختاری در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد است.کورنبرگ در سال ۲۰۰۶ موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی به دلیل مطالعاتش در مورد اطلاعات ژنتیکی منتقل شده دی‌ان‌ای در آران‌ای با نام «اساس مولکولی رونویسی یوکاریوت» شد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]