علوم انسانی و هنر • شگفتی های دوازده برج ایرانی

  شگفتی های دوازده برج ایرانی

  سرزمین باستانی ایران از نظر دارا بودن آثار معماری و شاهکارهای مهندسی بسیار غنی بوده و به جرات می توان این کشور را جز ده کشور نخست دنیا از نظر دارا بودن آثار قابل توجه معماری و تاریخی دانست .

  ادامه مطلب »
 • کشف بزرگترین مقبره یونان توسط باستان شناسان

  کشف بزرگترین مقبره یونان توسط باستان شناسان

  بررسی های جدید باستان شناسان در یونان منجر به کشف بزرگترین مقبره باستانی در این کشور شد. مطالعات اولیه نشان می دهد که این مقبره به یکی از پادشاهان یا افراد خانواده سلطنتی دوره اسکندر مقدونی تعلق دارد.

  ادامه مطلب »
 • قطب شمال، هدف جدید گردشگران

  قطب شمال، هدف جدید گردشگران

  کشتی مسافرتی Crystal Serenity قصد دارد تا در سال ۲۰۱۶ یکی از بزرگترین ماجراجوئی های صنعت گردشگری را رقم بزند. در سال ۲۰۰۱۶ تعداد ۹۰۰ مسافر به همراه خدمه کشتی قصد دارند خود را به قطب شمال رسانند.

  ادامه مطلب »
 • تسریع نابودی زبان ها با پیشرفت اقتصادی

  تسریع نابودی زبان ها با پیشرفت اقتصادی

  رونق اقتصادی اصلی ترین عامل پیش بینی کننده نابودی زبان های اقلیت در کشورهای مختلف است و تلاشها برای حفظ زبان های مختلف جهان باید بیشتر در کشورهایی که در حال پیشرفت سریع اقتصادی هستند متمرکز شود.

  ادامه مطلب »
 • سرفصل­هاي الگوي پايه مورد بررسي قرار گرفت

  سرفصل­هاي الگوي پايه مورد بررسي قرار گرفت

  دكتر صادق واعظ زاده اظهاركرد:فعاليت هاي زيادي در انديشكده هاي مركز صورت گرفته است كه فعاليت هاي تخصصي محسوب مي شود اما سند الگوي پايه جنبه عمومي تري دارد كه باید از ظرفيت هاي انديشكده ها نيز استفاده شود.

  ادامه مطلب »
 • کتاب سه بعدی برای کودکان نابینا

  کتاب سه بعدی برای کودکان نابینا

  پروژه جدیدی امکان ساخت کتاب های سه بعدی را با استفاده از چاپگرهای سه بعدی فراهم می سازد. در این شیوه، تصاویر از کتاب های معمولی به شکل سه بعدی در کنار متن بریل مربوطه چاپ می شود.

  ادامه مطلب »
 • کتابخوان های الکترونیکی موجب کاهش درک متن می شوند

  کتابخوان های الکترونیکی موجب کاهش درک متن می شوند

  مطالعه ای نشان می دهد که کیندل و سایر کتابخوانها موجب درک متن کمتر فرد خواننده نسبت به کسانی کتاب کاغذی می خوانند می شود.

  ادامه مطلب »
 • کشف دو شهر باستانی تمدن مایا در جنگل های مکزیک

  کشف دو شهر باستانی تمدن مایا در جنگل های مکزیک

  باستانشناسان با استفاده از تصاویر هوایی گرفته شده از بخش هایی از جنگل های مکزیک موفق به کشف دو شهر باستانی پنهان شده در این منطقه شدند. این پژوهشگران اعلام کرده اند که در نقشه های هوایی تهیه شده، چندین شهر دیگر نیز مشاهده شده که باید در آینده مورد کاوش قرار گیرند.

  ادامه مطلب »
 • توسعه صادرات صنایع دستی کشور الگوشناسی شد

  توسعه صادرات صنایع دستی کشور الگوشناسی شد

  قائم مقام دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز از الگوشناسی توسعه صادرات صنایع دستی به همت این ستاد خبر داد و افزود: اگر اقبال به حوزه صنایع دستی بیشتر شود، می‌توان امید به خروج از رکود تورمی کشور داشت.

  ادامه مطلب »
 • قنات؛ شاهکار مهندسی ایران باستان

  قنات؛ شاهکار مهندسی ایران باستان

  بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین قنات بر جای مانده در جهان، قنات قصبه در گناباد استان خراسان رضوی است. این قنات مربوط به ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ سال پیش است که از شاهکارهای آبی جهان به شمار می آید.

  ادامه مطلب »