پرده برداشتن از واقعیت درباره نوعی کوسه توسط پهپاد زیرآبی

پرده-برداشتن-از-واقعیت-درباره-نوعی-کوسه-توسط-پهپاد-زیرآبی
کد خبر : 6316
استفاده از پهپاد زیر آبی، بر یکی از باورهای قدیمی درباره گونه ای از کوسه ها خط بطلان پررنگی کشید.

به گزارش مهر، گونه ای از کوسه ها موسوم به «کوسه آزاد» در آبهای عمیق سواحل آلاسکا زندگی می کند که به گفته برخی از افراد و به خصوص ساکنان محلی، بسیار کشنده و تندخوست و با مشاهده انسان در اطراف خود بلافاصله آن را شکار می کند.

اما یک دانشمند زیست شناس به نام جرمی واید برای پرده برداشتن از واقعیت، دست به کار شده و با استفاده از یک سیستم کنترل از راه دور زیر آبی یا همان پهپاد دریایی به شنا در کنار دسته ای از آبزیان پرداخت.وی سوار بر یک کشتی تحقیقاتی خود را به محل اصلی زندگی این جانوران دریایی رساند. در ابتدا پهپاد دریایی ضمن گشت زنی در آبهای اطراف، محل تجمع این حیوانات را مشخص کرده و اطلاعات اولیه ای درباره آنها تهیه و در اختیار جرمی واید قرار داد.

در ادامه وی با پوشیدن لباس مخصوص غواصی وارد آبهای سرد آلاسکا شده و خود را به کوسه ها رساند. مشاهدات صورت گرفته توسط پهپاد نشان می دهد کوسه های آزاد به رغم گرسنه بودن، تنها به شکار ماهی های اطراف می پرداختند و توجهی به غواص نداشتند.

پهپادهای دریایی (زیر آبی) تازه ترین نسخه از این فناوری نوظهور به شمار می آیند که روز به روز کاربرد متنوع تری در علوم مختلف به ویژه توسعه دانش زیست شناسی پیدا می کنند.