رییس جهاددانشگاهی اصفهان عمده فعالیت‌های این واحد را تشریح کرد:

مطالعات شهری کاربردی، حوزه‌ی آموزشی فعال و توسعه‌ی خدمات درمانی دانش‌بنیان

مطالعات-شهری-کاربردی،-حوزه‌ی-آموزشی-فعال-و-توسعه‌ی-خدمات-درمانی-دانش‌بنیان
کد خبر : 62530
سینا پرس : مطالعات شهری از زمینه‌های تخصصی است که این واحد در حیطه‎ی پژوهشی خود دنبال می‌کند و این اتفاق به دلیل نیازسنجی‌های متعدد انتخاب شده است. محتوای پژوهشی و برنامه‌ریزی جهاددانشگاهی در واقع پشتوانه عمل‌گرایی همراه با تعقل برای دیگر نهادهای کشور است.

به گزارش سیناپرس اصفهان به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی اصفهان، محمود مراثی رییس جهاددانشگاهی اصفهان، اظهار کرد: دانشگاه‌های ما در سال‌های اولیه‌ی پس از انقلاب، وضعیت اسفناکی داشتند. کلاس‌های دانشکده‌ها مملو از گروهک‌ها و گروه‌های سیاسی و غیر اسلامی چپ و کومله شده بود که ستاد عملیات این گروهک‌ها در دانشگاه‌ها برقرار می‌شد و دانشگاه را عملا از وظیفه‌ی اصلی خودش دور و روند کار علمی را مختل می‌کرد.
وی افزود: ضرورت رسیدگی به وضعیت دانشگاه‌ها، سبب صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی شد که پس از تشکیل اولین جلسات شورای انقلاب فرهنگی، جهاددانشگاهی به‌عنوان بازوی اجرایی این شورا تاسیس شده و شروع به کار کرد و تا به امروز بنا به ضرورت‌های مختلف ایجاد شده در کشور، ماموریت‌های جهاد بازتعریف شده و با قوت دنبال شده‌اند.
رییس جهاددانشگاهی اصفهان ادامه داد: پس از استقرار آرامش و ایجاد جو علمی واقعی در دانشگاه‌ها که وظیفه‌ی اصلی محول شده به جهاددانشگاهی بود، این نهاد برنامه‌ریزی‌های مختلفی را در راستای اعتلای سطح علمی دانشگاه‌ها آغاز کرد که یکی از مهم‌ترین این برنامه‌ها، راه‌اندازی نهضت تألیف و ترجمه کتب دانشگاهی بود. در سال‌های اولیه پس از انقلاب و پیش از تعطیلی دانشگاه‌ها در انقلاب فرهنگی، کلاس‌های دانشگاهی به‌صورت جزوه‌محور اداره می‌شد که این روش مشکلات زیادی را به دنبال داشت.
مراثی تصریح کرد: به همین دلیل جهاددانشگاهی شروع به تألیف و ترجمه کتب مناسب دانشگاهی کرد و با تشکیل انتشارات جهاددانشگاهی این کتاب‌ها را به چاپ رسانده و وارد بازار نشر و کتب دانشگاهی کرد که بخش اعظمی از نیاز دانشجویان ما با این کار برطرف شد.
وی گفت: جهاددانشگاهی در سال‌های دفاع مقدس علاوه بر حضور مستقیم در جنگ، وظیفه بسیج و اعزام دانشجویان و همچنین ساماندهی و اعزام بهیاران و پرستاران را در پشت جبهه بر عهده داشت. همچنین در همان برهه جهاددانشگاهی اصفهان، کار جدی در پروژه ساخت پهپاد یا هواپیماهای بدون سرنشین را برای استفاده در جبهه‌ها آغاز کرد که پس از مراحل اولیه علمی و مطالعاتی و تهیه ماکت، طرح به سپاه پاسداران سپرده و مراحل تولید آن طی شد.


رییس جهاددانشگاهی اصفهان بیان کرد: نقش موثر جهاددانشگاهی در دوران سازندگی بی‌بدیل بود؛ در این دوران جهاددانشگاهی اقدامات موثر و گسترده بسیاری را انجام داد. از ساخت دکل‌های اکتشاف نفت و وسایل مخابراتی تا ایجاد پژوهشکده‌های پزشکی مثل پژوهشکده رویان. پس‌ازآن هم رویکرد کلی در مجموعه جهاد، رویکرد پژوهشی شد و همچنان نیز این نگاه در مجموعه پررنگ است.


مراثی اضافه کرد: اهداف جهاددانشگاهی در حوزه پژوهش کمک به پیشرفت کشور و نیل به خودکفایی ملی، در حوزه فرهنگی کمک به اسلامی شدن دانشگاه‌ها و گسترش و تعمیق شناخت ارزش‌ها و آرمان‌های اسلام و انقلاب، در حوزه آموزش، ارتقا سطح دانش و بینش و مهارت متخصصان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و در حوزه اشتغال، بهبود وضعیت کسب‌وکار و توانمندسازی و اشتغال دانش‌آموختگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است.

 

جهاددانشگاهی مرتب خود را به‌روز می‌کند
وی تاکید کرد: باید این موضوع را جدی بگیریم که جهاددانشگاهی یک واحد غیردولتی است، مزیت غیردولتی بودن جهاددانشگاهی عدم تأثیرگذاری شدید نوسانات درآمدهای دولتی بر این سازمان است؛ کما اینکه جهاددانشگاهی اصفهان ۸۰ درصد درآمد خود را از حوزه‌های آموزشی به دست آورده و در حوزه‌های فرهنگی و با رویکرد دانشجویی و پژوهشی هزینه می‌کند.
رییس جهاددانشگاهی اصفهان با اشاره به سخن رهبری در خصوص جهاددانشگاهی که فرمودند «جهاددانشگاهی از معدود رویش‌های اصلی انقلاب» است، گفت: مدل‌های تجربه‌شده منویات رهبری پیرامون اقتصاد مقاومتی و تولید ملی به‌وفور در اقدامات جهاددانشگاهی دیده می‌شود و جهاد درواقع از معدود نهادهایی است که مرتبا خود را به‌روز کرده و به‌دوراز تکرار و درجا زدن بوده است.
مراثی ادامه داد: از سوی دیگر پس از گذشت ۳۹ سال از تولد جهاددانشگاهی، رهبر معظم انقلاب این نهاد را یکی از ارکان اصلی ابتکار در کشور می‌دانند و در این زمینه در تیرماه سال جاری در جمع ائمه جمعه فرمودند، «مراجعه به جوان‌هایی که اهل ابتکار هستند از طرف دستگاه‌های دولتی جوانی مانند جهاددانشگاهی زیاد شده است؛ دستگاه‌های خوبی که توانایی‌های زیادی دارند، این‌ها همواره منتظرند کسی به آن‌ها مراجعه کنند و از این‌ها کار بخواهند، خیلی به ما شکایت می‌کردند که دستگاه‌های دولتی از ما کار نمی‌خواهند و کاری که ما تولید کردیم را از ما نمی‌خرند اما به حمدالله دل بریدن از بیگانگان باعث شده به این دستگاه‌ها مراجعه شود و یک جوشش درونی در کشور به وجود آمده است».

 

فاصله از بودجه نفت و دولت از موفقیت‌های جهاددانشگاهی است


وی تصریح کرد: یکی از دلایلی که جهاددانشگاهی توانسته در جامعه موفق باشد این بود که از بودجه نفت و دولت فاصله گرفت و امروز فقط ۲۰ درصد این نهاد با بودجه دولتی اداره می‌شود و مابقی درآمد با ایده‌های نو و فناورانه و دانش‌بنیان پیش می‌رود. جهاددانشگاهی بالغ‌بر بیست و اندی سال پیش یکی از مجموعه‌های دانش‌بنیان بود و دانش‌محوری را در پیش گرفت و رویان نمونه بارز این موفقیت است.


رییس جهاددانشگاهی اصفهان گفت: مطالعات شهری از زمینه‌های تخصصی است که جهاددانشگاهی واحد اصفهان در حیطه پژوهشی خود دنبال می‌کند و این اتفاق به دلیل نیازسنجی‌های متعدد انتخاب شده است و فعالیت‌های متعددی در این زمینه انجام‌شده و ادامه دارد. محتوای پژوهشی و برنامه‌ریزی جهاددانشگاهی در واقع پشتوانه عمل‌گرایی همراه با تعقل برای دیگر نهادهای کشور است.
مراثی اضافه کرد: در شرایطی که امروز جامعه نیازمند نگاه به درون است، جهاددانشگاهی ظرفیت‌هایی دارد که می‌توان از آن در جهت بهبود نه‌تنها خود جهاددانشگاهی، بلکه نهادهای دیگر استفاده کرد. در معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی اصفهان امروز مزیت‌هایی چون مرکز افکارسنجی ایسپا به‌عنوان مرکز معتبر در کشور، خبرگزاری ایسنا به‌عنوان یکی از خبرگزاری‌های برتر کشور و همچنین خبرگزاری ایکنا به‌عنوان یک خبرگزاری تخصصی، مرکز گردشگری و انتشارات جهاددانشگاهی وجود دارد که نگاه به درون را بیش‌ازپیش تقویت می‌کند.


وی افزود: معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی با زمینه‌ی تخصصی «مطالعات شهری» سه گروه مطالعاتی «مطالعات اجتماعی ـ فرهنگی شهر»، «مطالعات گردشگری شهر» و «مطالعات کالبدی شهر» به سوی چشم‌اندازهای جهاددانشگاهی در حرکت است؛ هرچند که این همه‌ی ماجرا نیست و این معاونت بر روی مباحث تخصصی بهداشتی درمانی نیز تمرکز کرده است و آزمایشگاه جهاددانشگاهی به‌عنوان یکی از آزمایشگاه‌های مجهز سطح شهر اصفهان و همچنین درمان در منزل توانسته است در این زمینه نیز پیشروی جدی در سطح شهر اصفهان داشته باشد.

 

استفاده از نیروی جوان از اهداف جهاددانشگاهی است
رییس جهاددانشگاهی اصفهان اظهار کرد: نباید فراموش کنیم که جهاددانشگاهی همواره در حال تغییر به‌سوی بهترین‌ها است و استفاده از نیروهای جوان و به‌روز از اهداف اصلی این نهاد انقلابی در استان اصفهان بوده و سعی کرده همیشه جوانان را در کنار با تجربه‌ها به کار بگیرد و در واقع پرورش سرمایه انسانی با فرهنگ انقلابی را در دستور کار قرار دهد.
مراثی اظهار کرد: اثرگذاری فعالیت‌های جهاددانشگاهی تاکنون در حوزه‌های مختلف اعم از آموزشی، پژوهشی، علمی و تحقیقات و به‌ویژه در حوزه فرهنگی بوده و این مهم در شرایطی اتفاق می‌افتد که خدمات و فعالیت‌های صورت گرفته توسط اغلب فعالان و متولیان این امور وابسته به منابع مالی سنگین است و در این شرایط حضور نهادهایی همچون جهاددانشگاهی در چنین عرصه‌هایی به‌خودی‌خود یک ظرفیت محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: جهاددانشگاهی استفاده از نیروی جوان را در دستور کار جدی خود قرار داده و انتظار دارد که مسوولان استان در این زمینه هم این نهاد انقلابی را که بدنه‌ی خود را از جوانان تشکیل داده، کمک کنند و هم خود سازمان‌ها استفاده از جوانان را در دستور کار خود قرار دهند.

 

جهاددانشگاهی بستر و شیوه‌ی حرکت در جامعه را به نهادها ارایه می‌کند
رییس جهاددانشگاهی اصفهان گفت: جهاددانشگاهی با توجه به پژوهش‌ها، آموزش‌ها و ارزیابی‌های فرهنگی که در طول سال انجام می‌دهد، می‌تواند بستر و شیوه حرکت در جامعه را با برنامه‌های صحیح به نهادها ارایه کند؛ پس به نظر می‌رسد که سازمان‌های مستقر در استان می‌توانند با ایجاد ارتباط نزدیک‌تر با این نهاد، بستر برنامه‌ریزی‌های بهتر را با استفاده از قوای جوان جهاددانشگاهی برای خود فراهم آورند.
مراثی ادامه داد: برای مثال از یک‌سو، مدیریت شهری اصفهان می‌تواند از گروه‌های مطالعات شهری جهاددانشگاهی که تخصصی بر روی این مبحث کار می‌کنند استفاده کند و از سوی دیگر استانداری می‌تواند در هر سه بعد آموزشی، پژوهشی و فرهنگی جهاددانشگاهی سود ببرد.