گزارش تصویری از کلبه solvay

گزارش-تصویری-از-کلبه-solvay
کد خبر : 4667
سینا پرس : در کشور سوئیس کوهستانی وجود دارد که در زمستان های سرد و پر از برف خود همواره میزبان کوهنوردان متعددی است که به قصد اقامت در مرتفع ترین کلبه جهان یا hut solvay به این منطقه سفر می کنند .

 بر اساس ادعای مقامات سوئیسی ، hut solvay مرتفع ترین کلبه جهان بوده و هیچ کلبه  دیگری در سراسر جهان در ارتفاع بالاتری از این کلبه  وجود ندارد .

کلبه سولوای در شمال شرق خط الراس کوهستان ماترهورن در نزدیکی بخش والایز در کشور سوئیس قرار دارد . این کلبه که در ارتفاع 4003 متری از سطح دریا قرار گرفته و  به انجمن کوهنوردان آلپ ، که خود بزرگترین انجمن کوهنوردی سوئیس به شمار می رود ، تعلق دارد .

کوهنوردان و افرادی که قصد فتح قله را دارند می توانند در موارد اضطراری از کمک های ارائه شده در این کلبه اعم از مواد غذائی ، سوخت و پناهگاه استفاده کنند . اقامت در این کلبه و بهره مندی از نمای فوق العاده غیرعادی و جذاب و هوش ربای این کلبه آرزوی بیشتر کوهنوردانی است که به این منطقه سفر می کنند و البته به دلیل ظرفیت کم کلبه و تعداد زیاد گردشگران و کوهنوردان مراجعه کننده ، همواره برخی از آن ها در محوطه بازی که با فاصله کمی از کلبه و مشرف به دره قرار دارد استفاده کرده و شب را در آن جا اطراق می کنند  .  این کلبه شگفت انگیز در سال 1915 ساخته شد و در آن هنگام کلیه مصالح و مواد مورد نیاز برای ساختمان سازی ، توسط حیوانات باربر ، نیروی انسانی و ریل کابلی موقتی که به همین منظور ساخته شد از مسافتی بسیار دورتر یعنی فاصله 3260 متری این کلبه ، منتقل شده است . نکته جالب در مورد ساخت این کلبه ، صرف تنها پنج روز برای تکمیل آن است که در نوع خود یک رکورد به شمار می رود . در سال 1966 تعمیرات و تغییراتی در کلبه ایجاد شد و ده سال پس از آن نیز در این کلبه یک دستگاه تلفن برای تماس های اضطراری نصب شد . البته امروزه این کلبه مجهز به سیستم های مدرن و بهرمند از انرژی خورشیدی و ارتباطات ماهواره ای است . نام این کلبه به یادبود مهندسی بلژیکی است که نقش زیادی در ساخت و شهرت یافت این کلبه ایفا کرد . محل قرار گرفتن این کلبه به اندازه ای شگفت آور و غیر قابل تصور است که تقریبا محال به نظر می رسد از پائین کوه بتوانید محل آن را حدس زده و پیدا کنید . این موضوع هنوز هم برای بسیاری از گردشگران عجیب است که چگونه و به چه دلیل در این موقعیت دشوار و شیب زیباد و فضای نامناسب چنین کلبه ای ساخته شده است که البته وجود آن فرشته نجات و تسلی بخش بسیاری از کوهنوردانی است که در مسیر رسیدن قله در آن استراحت می کنند . ناگفته نماند که بسیاری از مسافرین نیز به قصد فتح قله به این کوهستان نمی آیند بلکه تنها به کلبه مراجعه کرده و شبی را در آن سپری می کنند و باز می گردند .

مسافرین این کلبه باید مراقب باشند که در شرایط هوای ابری و طوفانی در فضای آزاد قرار نگیرند زیرا در سال های گذشته چند مورد آسیب های ناشی از برخورد صاعقه با کوهنوردان در این منطقه گزارش شده است .