سوسک های جستجوگر از راه می رسند

سوسک-های-جستجوگر-از-راه-می-رسند
کد خبر : 3455
محققان آمریکایی می گویند:به زودی از سوسک های سایبورگی برای انجام عملیات جستجو و شناسایی هنگام بروز بلایای طبیعی،انفجار در ساختمان ها و نیروگاه های هسته ای استفاده می شود.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، محققان دانشگاه تگزاس A&M در آمریکا به تازگی نشان دادند که این حشرات را می توان به سرعت به سوسک های سایبورگی کنترل از راه دور تبدیل کرد.

محققان این کار را با کاشت الکترودهایی برای کنترل برخی اعصاب در سه گونه سوسک انجام دادند.

محققان در پشت این سوسک ها یک کوله پشتی کوچک و سبک نصب کردند که شامل یک میکروکنترولر، فرستنده و گیرنده بی سیم و باتری بود.

این فناوری به محققان اجازه می دهد تا از راه دور ، شوک های کوچک الکتریکی کوچکی به این حشرات وارد کرده و آنها را به چپ و راست هدایت کنند.

این مطالعه نشان داد که محققان در 60 درصد مواقع می توانند سوسک ها را به محل های مورد نظر خود هدایت کنند.

سوسک ها موجودات مناسبی برای جستجو در محل حوادث شیمیایی و هسته ای به شمار می روند زیرا بدن این موجود به اندازه قابل توجهی نسبت به پرتو ایمن است.

این حشرات می توانند کارهایی انجام دهند که یک روبات از عهده آنها بر نمی آید؛ برای مثال آنها می توانند به مکان های کوچک وارد شده و محیط را حس کنند.

محققان اکنون سرگرم ساخت ابزاری هستند که برای تحریک حرکت سوسک از لرزش استفاده می کند. این کار نیاز به عمل جراحی تهاجمی برای نصب الکترودهای لازم را منتفی خواهد کرد.

این مطالعه در شماره هفته جاری مجله Royal Society Interface منتشر شده است.