مصرف زیاد ویتامین دی برای سلامت قلب نوجوانان چاق بی فایده است

مصرف-زیاد-ویتامین-دی-برای-سلامت-قلب-نوجوانان-چاق-بی-فایده-است
کد خبر : 13738
نتایج یک مطالعه نشان می دهد که دادن ویتامین دی به نوجوانان چاق فایدی برای سلامت قلب و یا کاهش خطر ابتلا به دیابت ندارد و می تواند عواقب ناخواسته افزایش کلسترول و ذخیره چربی تری گلیسرید به همراه داشته باشد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، محققان کلینیک مایو در این مطالعه اثرات مکمل های ویتامین دی را بر کودکان چاق برای مدت 10 سال مورد بررسی قرار دادند.
طبق نوشته مجله American Medical Association از هر پنج نوجوان آمریکایی یک نفر چاق است و بیش از یک سوم اضافه وزن دارند.
همچنین چند مطالعه نشان داده اند که ارتباطاتی میان کمبود ویتامین دی و یک سری عوارض پزشکی مرتبط با وزن از جمله بیماری های قلبی و عروقی و مقاومت بدن نسبت به انسولین، وجود دارد.
در نتیجه ، مراقبان بهداشتی اغلب در تلاش برای آهسته کردن و یا برعکس کردن برخی از عوارض بالینی مرتبط با چاقی شروع به دادن دوز بالای مکمل ویتامین دی می کنند.
دکتر کومار می گوید: ما از مشاهده اینکه ویتامین دی فواید سلامتی زیادی ندارد متعجب شدیم. ما نمی گوییم که مصرف مکمل های ویتامین دی در دوزهای قابل قبول بد است و از سوی دیگر می دانیم که بیشتر نوجوانان چاق کمبود ویتامین دی دارند.
محققان در این مطالعه نوجوانان چاق را مورد بررسی قرار دادند زیرا این جمعیت در معرض افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند.
این مطالعه نشان داد که مصرف ویتامین دی فایده ای برای سلامت قلب و یا کاهش خطر ابتلا به دیابت در نوجوانان چاق ندارد و از سوی دیگر باعث افزایش کلسترول و تری گلیسرید را در دوران مصرف مکمل ویتامین دی نشان می دهد.
با این حال محققان خواستار انجام مطالعات بیشتری برای بررسی اثرات طولانی مدت مصرف مکمل ویتامین دی در نوجوانان و کودکان شدند.
دکتر کومار متذکر می شود که مصرف بسیار زیاد ویتامین دی موجب ابتلا به وضعیتی به نام مسمومیت ویتامین دی می شود که به اشتهای کم، تهوع، استفراغ و عوارض کلیه منجر می شود.
این مطالعه با عنوان اثر درمان با ویتامین D3 بر عملکرد اندوتلیال در نوجوانان چاق در مجله Pediatric Obesity منتشر شده است.