ارائه مدلی برای سطح بندی خدمات مادران و نوزادان در تهران

ارائه-مدلی-برای-سطح-بندی-خدمات-مادران-و-نوزادان-در-تهران
کد خبر : 12953

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات مادر، جنین و نوزاد با تاکید بر اینکه در یکی از طرح‌های تحقیقاتی با وزارت بهداشت مدلی برای سطح بندی خدمات مادران و نوزادان در تهران ارائه شده است که تعیین می‌کند زنان باردار با شرایط زایمانی مختلف به کدام سطح از بیمارستان باید مراجعه کنند، گفت: برنامه‌ای در سطح کشور برای مراقبت تنفسی نوزادان نارس تهیه شده است که در این برنامه به پزشکان آموزش داده می شود تا چه اقدامات درمانی را باید به صورت مرحله ای برای این رده از نوزادان انجام دهند.

دکتر مامک شریعت در گفت و گو با ایسنا ، اظهار کرد: مرکز تحقیقات مادر، جنین و نوزاد به مدت 4 سال است که تاسیس شده و دارای 200 مقاله است.

وی با اشاره به اینکه این مرکز دارای 48 طرح تحقیقاتی است، گفت: 6 طرح تحقیقاتی این مرکز جزو طرح هایی هستند که با وزارت بهداشت و درمان در جهت تغییر سیاست های وزارت بهداشتی همکاری کرده است.

این متخصص بهداشت مادر و کودک تصریح کرد: در دو طرح تحقیقاتی مهم مرکز که با همکاری وزارت بهداشت انجام شده است، مدلی برای سطح بندی خدمات مادران و نوزادان در تهران و همچنین پروتکل و برنامه ای در سطح کشور برای مراقبت تنفسی نوزادان نارس تهیه شده است.

شریعت در خصوص سطح بندی خدمات مادر و نوزاد بیان کرد: این خدمات زمانی که مادر در دوران بارداری و یا کودک در زمان زایمان دارای مشکل باشند، تشخیص می دهد که مادر باید به کدام بیمارستان و با چه امکاناتی ارجاع داده شود چرا که بعضی از بیمارستان ها فقط زایشگاه هستند و امکانات بستری کودک را ندارند، بنابراین زنانی که زایمان زودرس دارند نباید به این نوع بیمارستان ها مراجعه کنند.

وی افزود: در راستای برنامه سطح بندی خدمات مادران و نوزادان، بیمارستان‌ها را به سطح یک، دو و سه تقسیم می‌کنند و بسته به شرایط مادر او را به یکی از بیمارستان ها ارجاع می دهند البته این موضوعی است که سیاستگذاران باید به آن آگاه باشند و ارتباطی به مادران ندارد.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات مادر، جنین و نوزاد با اشاره به اینکه برنامه مراقبت تنفسی نوزادان نارس برای این رده از نوزادان از زمان بستری تا ترخیص اجرا می شود، گفت: در این برنامه به پزشکان آموزش داده می شود که چه اقدامات درمانی را باید به صورت مرحله ای برای این دسته از نوزادان انجام دهند.

شریعت یادآور شد: یکی دیگر از مطالعات مرکز نشان دهنده این موضوع است که ماساژهای ملایم و تحریک پوستی در دوران نوزادی به طور قابل توجهی میزان انرژی دریافتی نوزاد را افزایش می دهد.

این متخصص بهداشت مادر و کودک در پایان خاطرنشان کرد: از آنجایی که به دنبال این ماساژها میزان انرژی دریافتی نوزاد افزایش پیدا می کند در نتیجه تاثیر مثبتی در تغذیه کودک و وزن گیری او دارد.