کد خبر : 9924 جمعه 29 خرداد 1394 - 12:03:06
روش-ابداعی-محققان-کشور-برای-سنتز-کم‌هزینه-نانوذرات-ضدباکتری

روش ابداعی محققان کشور برای سنتز کم‌هزینه نانوذرات ضدباکتری

پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، موفق به سنتز نوعی نانوذرات شده‌اند که به دلیل خواص ضدباکتریایی خود قابل استفاده در حوزه‌ی پزشکی و داروسازی است و همچنین می‌تواند در تصفیه آب‌های آلوده به پسماند داروها به عنوان فتوکاتالیست حساس به نور مرئی عمل کند.

به گزارش ایسنا، علی فخری، کارشناس ارشد شیمی تجزیه از باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و مجری طرح اظهار کرد: انروفلاکساسین گونه‌ای آنتی بیوتیک ساخته‌ی بشر است که در برابر طیف وسیعی از باکتری‌های بیماری زا عملکرد درمانی مناسبی دارد و جهت درمان عفونت‌های مختلف حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف بی رویه‌ی این آنتی بیوتیک در تولید گوشت طیور و دام، موجب مقاوم شدن میکروب‌های بدن طیور و دام شده است. لذا پسماند این دارو در بدن طیور و دام می‌تواند اثرات نامطلوبی بر سلامت انسان‌ها به عنوان مصرف‎کنندگان این محصولات بر جای بگذارد. از سوی دیگر، وجود پسماند این نوع آنتی بیوتیک در آب، منجر به سرطان‌های بدخیم و اختلالات گوارشی نظیر عفونت معده، استفراغ، اسهال خونی و ...... می‌شود.

 

وی افزود: در این کار تحقیقاتی تلاش شده تا نانوذرات سولفید قلع به روشی ارزان و کارآمد سنتز شده و در واکنش جذب سطحی و واکنش تخریبی آنتی بیوتیک انروفلاکساسین تحت تابش منبع نور به کار گرفته شود. همچنین ویژگی ضد باکتریایی این نانوذرات بر روی باکتری‌های اشریشیاکلی و استافیلوکوکوس اورئوس مورد بررسی قرار گرفته است.

 

به گفته‌ مجری طرح، می‌توان از این نانوذرات در صنایع تصفیه‌ی پساب‌های صنعتی به خصوص صنایع داروسازی استفاده کرد. همچنین با توجه به اثر ضد باکتریایی که این نانوذرات از خود نشان داده‌اند، می‌توانند در زمینه‌ی پزشکی و داروسازی به عنوان مهارکننده، برای جلوگیری و متوقف کردن رشد باکتری‌ها به کار روند.

 

فخری تصریح کرد: البته نانوذرات سولفید قلع در تولید محصولاتی نظیر رنگ‌ها، منسوجات و کرم‌های ضدآفتاب نیز کاربرد دارند.

 

وی در توضیح روش سنتز استفاده شده در این طرح عنوان کرد: برای تولید آزمایشگاهی این نانوذرات از روش هیدروترمال استفاده شد. طبق بررسی‌ها این روش پایدار، کارآمد و همچنین از لحاظ هزینه کاملاً اقتصادی است. این نانوذرات به کمک روش‌های مختلفی از جمله XRD، SEM و TEM مورد ارزیابی قرار گرفتند. در ادامه عملکرد فتوکاتالیستی این نانوذرات در تخریب آنتی بیوتیک مدنظر، تحت تابش نور مرئی بررسی شد.

 

مجری طرح خاطرنشان کرد: طبق نتایج، متوسط قطر نانوذرات سنتز شده در حدود 23 نانومتر بوده است. همچنین با توجه به ارزیابی فعالیت جذب کنندگی و فتوکاتالیزوری این نانوذرات، می‌توان دریافت که نانوذرات سولفید قلع قابلیت خیلی بالایی در تخریب پسماندهای دارویی و در نتیجه کنترل میزان آلودگی حاصل از صنایع داروسازی دارند.

 

نتایج این تحقیقات که حاصل همکاری علی فخری، کارشناس ارشد شیمی تجزیه از باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و سجاد بهروز، کارشناس ارشد زیست شناسی میکروبیولوژی است، در مجله‌ی Solar Energy منتشر دده است.

کلید واژه ها: نانوذرات - دانشگاه آزاد اسلامی -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]