کد خبر : 8915 جمعه 15 خرداد 1394 - 16:57:07
نرخ-ابتلا-به-سرطان-پوست-در-30-سال-گذشته-دو-برابر-شده-است

نرخ ابتلا به سرطان پوست در 30 سال گذشته دو برابر شده است

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا در گزارشی اعلام کرد که نرخ مرگبارترین نوع سرطان پوست (ملانوم) طی 30 سال گذشته دو برابر افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا از ساینس، پیش بینی می شود که در صورت عدم پیشگیری از این عارضه، سرطان پوست طی 15 سال آینده رشد سریعتری خواهد داشت.

نرخ رشد سرطان پوست به اندازه ای سریع است که متخصصان را نگران کرده است و نیاز به برنامه جامع مبارزه با سرطان پوست بیشتر احساس می شود.

سرطان پوست یکی از شایع ترین انواع سرطان، به ویژه در آمریکاست. رایج ترین نوع سرطان پوست ملانوم نام دارد. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، سالانه بیش از 66 هزار نفر در آمریکا به این عارضه مبتلا می شوند. 

مهمترین عامل بروز سرطان پوست، اشعه ماورای بنفش خورشید است.هزینه درمان ملانوم در آمریکا سالانه حدود 8.1 میلیارد دلار برآورد شده است. 

علاوه بر نور خورشید، عوامل دیگری نیز در این بیماری خطرناک و کشنده نقش دارند. برخی از این عوامل عبارتند از : 

• بیماری پارکینسون 

تحقیقات اخیر نشان می دهد که رابطه مستقیمی بین ژن بروز بیماری پارکینسون و سرطان پوست وجود دارد. البته هنوز اطلاعات دقیقی در این مورد در دست نیست. 

• استعمال دخانیات 

استعمال هرگونه مواد مخدر باعث کاهش سیستم ایمنی فرد و درنتیجه افزایش احتمال بروز سرطان پوست می شود. 

• پیوند عضو 

معمولا برای بیمارانی که مورد پیوند عضو قرار گرفته اند تا سالها دارو هایی تجویز می شود که بدن آن ها عضو جدید را قبول کند و به اصطلاح پیوند پس نزند. اکثر این دارو ها باعث کاهش سیستم دفاعی بدن شده و احتمال بروز سرطان پوست را افزایش می دهد. 

• رادیوتراپی 

رادیوتراپی یا اشعه درمانی برای درمان انواع تومور و سرطان نیز یکی دیگر از عوامل خطرزا است. 

مطالعات محققان انگلیسی نشان می دهد که استفاده از کرم ضد آفتاب به تنهایی نمی تواند بدن را به طور کامل در برابر سرطان پوست محافظت کند. 

استفاده از کرم ضد آفتاب باید همراه با مراقبت های خاصی انجام شود تا اثر بخش باشد. استفاده از لباس آستین بلند، دستکش، کلاه، عینک آفتابی و راه رفتن در سایه همراه با استفاده از کرم ضد آفتاب در پیشگیری از آفتاب سوختگی و ملانوم موثر است. 

استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 توصیه شده است و لازم است هر 2 ساعت یکبار تجدید شود. افرادی که پوست روشنی دارند بیشتر در معرض سرطان پوست هستند. استفاده از کرم ضد آفتاب برای نوزادان و کودکان نیز الزامی است. 

کلید واژه ها: سرطان پوست - اشعه ماورای بنفش -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]