کد خبر : 8830 چهارشنبه 13 خرداد 1394 - 11:48:19
برنده-نوبل-شیمی-2004-درگذشت

برنده نوبل شیمی 2004 درگذشت

ایروین رز برنده نوبل شیمی سال 2004 در سن 88 سالگی درگذشت.

به گزارش ایرنا از آسوشیتدپرس، ایروین رز یک زیست شیمیدان که جایزه نوبل سال 2004 در شیمی را به دلیل کشف روشی که سلول ها پروتیین های ناخواسته را نابود می کنند به اشتراک از آن خود کرد ، در سن 88 سالگی درگذشت.

کشف وی و همکارانش پایه ای برای ابداع درمان های جدید برای بیماری هایی مانند سرطان گردن رحم و فیبروز کیستیک شد.

جانت ویلسون سخنگوی دانشگاه کالیفرنیا که رز در آنجا کارهای تحقیقاتی انجام می داد، اعلام کرد که رز اوایل صبح سه شنبه در حین خواب در درفیلد واقع در ماساچوست درگذشت.

هوارد گیلمن رییس دانشگاه کالیفرنیا در یک بیانیه دانشگاهی اعلام کرد: رز از یک هوش فوق العاده و کنجکاوی تزلزل ناپذیری در مورد رویه های اساسی بیولوژیکی و شیمیایی که پایه و اساس زندگی هستند، برخوردار بود.

هر سلول انسان شامل حدود 100 هزار پروتیین مختلف است که کارهایی از قبیل تسریع واکنش های شیمیایی و غیره بر عهده دارند.

رز به همراه آرون سیچانور و اورام هرشلو که هر دو از رژیم صهیونیستی بودند جایزه نوبل شیمی در سال 2004 را به دلیل کشف بوسه مرگ برای پروتیین ها به اشتراک از آن خود کردند. 

بوسه مرگ برای پروتیین ها روشی است که به وسیله آن سلول های گیاهی و حیوانی پروتیین های مسن و آسیب دیده را تشخیص داده و تجزیه می کنند. با این روش سلول ها فرآیندهای حیاتی خود را در سطح مولکولی مورد مراقبت قرار می دهد.

رز در 16 ژوئیه 1926 در بروکلین واقع در نیویورک به دنیا آمد و بیشتر زمان حرفه شغلی خود را به عنوان یک محقق در مرکز سرطان فاکس چیس در فیلادلفیا سپری کرد.

فعالیت وی که منجر به برنده شدن جایزه نوبل شد در این مرکز و در اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980 صورت گرفت.

کلید واژه ها: ایروین رز - نوبل شیمی -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]