کد خبر : 8061 شنبه 02 خرداد 1394 - 08:30:50
طراحی-یک-پرنده-بدون-سرنشین-ویژه-امداد-و-نجات

طراحی یک پرنده بدون سرنشین ویژه امداد و نجات

یک دانشجوی دانشگاه امیر کبیر موفق به طراحی پرنده بدون سرنشین خود پایدار برای امداد و نجات با قابلیت حمل ۳۰ کیلو گرم بار، شد.

حسین گودرزی - طراح «پرنده بدون سرنشین عمود پرواز» در گفتگو با مهر گفت: این عمود پرواز برای امداد و نجات است و می تواند با دوربینی که به آن نصب شده محل آسیب دیده را رصد کند.

وی با بیان اینکه این پرنده می تواند محموله های امدادی برای امداد و نجات را در نقاط صعب العبور و شرایط بد آب و هوایی «طوفانی، بارانی» پیاده سازی کند، اظهار داشت: یکی از مشخصه های پرنده بدون سرنشین این است که نسبت به پرنده های دیگر ارتفاع بیشتری می گیرد و می تواند ۵تا ۶ هزار متر از سطح زمین بالاتر رود تا به مقصد برسد.  

دانشجوی دکترای هوافضا در دانشگاه امیرکبیر با اشاره به مهمترین مزیت پرنده بدون سرنشین گفت: این پرنده می تواند تا حداکثر ۳۰ کیلوگرم را در بدترین شرایط حمل کند. همچنین هزینه تولید، نگهداری و تعمیر آن پایین است.

گودرزی با بیان اینکه سرعت این پرنده بستگی به میزان بار آن دارد، اظهار داشت: سرعتی که برای پرنده بدون سرنشین برآورد شده، یک تا پنجاه متر بر ثانیه است و هرچه میزان بار آن بیشتر باشد به مراتب از سرعت آن کاسته می شود.

به گفته وی، از دیگر ویژگی های این پرنده می توان به پایداری دینامیکی و خوش دستی آن در پرواز اشاره کرد. گودرزی با بیان اینکه اکنون نمونه اولیه و آزمایشی پرنده را ساخته ایم، عنوان کرد: این پرنده ضد آب با محفظه هایی خاص طراحی شده، به همین دلیل در صورت سقوط در آب به هیچ عنوان غرق نمی شود و روی آب باقی می ماند.

وی با بیان اینکه از پرنده بدون سرنشین می توان در مواقع اضطراری ویژه هلال احمر استفاده کرد، گفت: پرنده از راه دور توسط یک مانیتور کنترل می شود و توسط کاربر قابل هدایت به سمت مقصد است. این طرح در سومین رویداد عمومی ایده بازار دانشگاه امیرکبیر رتبه دوم را کسب کرد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]