کد خبر : 7568 شنبه 26 اردیبهشت 1394 - 11:34:48
سهم-۵۴-صدم-درصدی-فناوری-اطلاعات-در-تولید-ناخالص-داخلی

سهم ۵۴ صدم درصدی فناوری اطلاعات در تولید ناخالص داخلی

دفتر برنامه‌ريزی و تلفيق بودجه معاونت برنامه‌ريزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سهم ارزش افزوده و تولید ناخالص داخلی بخش ICT ، CT و IT در اقتصاد کشور را اعلام کرد.

به گزارش مهر، این ارقام براساس آخرین آمارگیری دفتر حسابهای اقتصادی مرکز آمار ایران که مربوط به سال ۹۱ می شود برآورد شده است و طبق این بررسی ها، سهم ارزش افزوده بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT ) در ارزش افزوده اقتصاد کشور ۲.۱۲ درصد اعلام شده است.

این درحالی است که ارزش افزوده کل اقتصاد ایران ۶ میلیارد و ۸۹۴ میلیون و ۶۵۱ هزار و ۵۷ میلیون ریال و تولید ناخالص داخلی اقتصاد کشور رقمی بالغ بر ۶ میلیارد و ۹۵۶ میلیون و ۵۰۰ هزار و ۳۲۶ میلیون ریال برآورد می شود که در این زمینه، ارزش افزوده بخش ICT کشور ۱۴۶ میلیون و ۲۷۱ هزار و ۵۵ میلیون ریال است.

در همین حال سهم ارزش افزوده بخش CT ( فناوری ارتباطات) در ارزش افزوده اقتصاد کشور ۱.۵۸ درصد و سهم ارزش افزوده بخش IT (فناوری اطلاعات) در ارزش افزوده اقتصاد ۰.۵۴ درصد اعلام شده که این ارقام معادل ۱۰۹ میلیون و ۲۱۹ هزار و ۶۱۴ میلیون ریال برای CT و ۳۷ میلیون و ۵۱ هزار و ۴۴۱ میلیون ریال برای IT است.

براساس ارزیابی های انجام شده از سوی دفتر برنامه‌ريزی و تلفيق بودجه معاونت برنامه‌ريزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سهم بخش ICT در تولید ناخالص داخلی ۲.۱۰ درصد است که این سهم در بخش CT معادل ۱.۵۷ درصد و در بخش IT معادل ۰.۵۴ درصد اعلام شده است.

براین اساس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، افزایش سهم بخش ICT در تولید ناخالص داخلی را برای سال ۹۴ در دستور کار قرار داد.

در همین حال افزایش سرمایه گذاری در بخش دولتی و غیردولتی، اجماع ملی بین مردم ، حاکمیت و بخش غیردولتی برای تحقق استراتژی فرصت محور در بخش ICT و جلوگیری از افزایش فاصله ایران در شاخص های توسعه  ICT با کشورهای برتر منطقه در دستور کار قرار گرفته است.

استفاده از فناوریهای نوین و تاکید برنوآوری های بنگاه محور به جای نوآوری های دانشگاه محور و نیز به کارگیری بهینه ظرفیت های بخش ICT برای تسریع و تسهیل در توسعه سایر بخش های اقتصادی و اجتماعی کشور از دیگر برنامه های وزارت ارتباطات برای سال جاری است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها