کد خبر : 7560 جمعه 25 اردیبهشت 1394 - 22:42:48
بازوی-هشت-پایی-که-جراحی-می-کند

بازوی هشت پایی که جراحی می کند

محققان دانشگاه هاروارد با الهام از هشت پا موفق به ساخت یک بازوی مصنوعی شده اند که می تواند در عمل جراحی به پزشک کمک کند.

به گزارش ایرنا از ساینس، این روبات دو اینچی که octo-robo نام دارد؛ به راحتی و بدون استفاده از ابزار فلزی، پوست را برش می دهد و بافت آسیب دیده را شناسایی می کند. 

با استفاده از این روبات می توان اندام آسیب دیده را بدون صدمه به بافت سالم خارج کرد یا عضو پیوندی را وارد بدن کرد.

این روبات از مواد سیلیکونی ساخته شده است و انعطاف پذیری فوق العاده ای دارد. عملکرد این بازوی مصنوعی دقیقا مشابه بازوی انسان است و با وجود انعطاف پذیری، قدرت زیادی دارد.

حدود 10 سال قبل، پنتاگون هزینه یک پروژه علمی برای ساخت روباتی شبیه هشت پا را تامین کرد. قرار بود این روبات تمام فعالیت های بازوی هشت پای واقعی را شبیه سازی کند. متخصصانی از سراسر دنیا برای انجام این پروژه دعوت شدند؛ ولی ساخت این روبات هرگز عملی نشد.

چندی پیش یک شرکت انگلیسی موفق به ساخت دو روبات به نام های JetSnake و Petrobot شد که برای فعالیت های صنعتی در تاسیسات هسته ای مورد استفاده قرار می گیرند. 

مرکز پزشکی Hansen در کالیفرنیا از یک روبات نازک برای بررسی بافت های آسیب دیده در بدن انسان استفاده می کند.

یکی از متخصصان روباتیک دانشگاه کلمسون در آمریکا با همکاری سازمان فضایی آمریکا (ناسا)، روبات انعطاف پذیری را طراحی کرده است که قادر به شناسایی غارها و شکافهای یخی در ماه و مریخ است.

نتایج این تحقیقات در نشریه Biomimetics and Bioinspiration منتشر شده است.

کلید واژه ها: هشت پا - بازوی مصنوعی - عمل جراحی -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]