کد خبر : 7507 پنج شنبه 24 اردیبهشت 1394 - 13:23:34
-امیدی-تازه-در-درمان-ناباروری

امیدی تازه در درمان ناباروری

در سال‌های اخیر بیش از پیش خبرهایی درباره شیوع ناباروری در کشور و حتی در سطح دنیا به گوش می‌رسد. تعداد زیادی از زوج‌های جوان در رسیدن به آرزوی داشتن فرزند با محدودیت مواجه می‌شوند و بر این اساس تحقق آرزوی آنها مستلزم بهره‌گیری از روش‌های درمانی و صرف هزینه‌هایی قابل توجه خواهد بود.

اما بر خلاف آنچه این افراد تصور می کنند همه آنها ملزم به مراجعه به مرکز درمانی تخصصی درمان ناباروری نیستند، بلکه در بسیاری از موارد می توان با تشخیص بموقع و استفاده از راهکارهای درمانی موجود و بدون نیاز به مراجعه به مراکز درمانی تخصصی این مشکل را برطرف کرد. بسیاری از محققان و دانشمندان در تلاش هستند تا با ابداع روش های جدید درمانی بتوانند به آن گروه از زوج های نابارور که به روش های درمانی تخصصی تر نیاز دارند کمک کنند.

یکی از موضوعاتی که در حوزه ناباروری مطرح می شود دستیابی به اطلاعاتی درباره درصد ناباروری در کشور است. از آنجا که در کشور ما در این زمینه پروژه آماری دقیقی تعریف نشده است، آمار دقیقی از شیوع ناباروری در کشور وجود ندارد و برای به دست آوردن اطلاعاتی در این زمینه فقط می توان به آمارهای جهانی و آمارهای استخراج شده از بیمارستان ها و مراکز درمان ناباروری بسنده کرد.

دکتر ابوطالب صارمی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در گفت وگو با جام جم می گوید: براساس آماری که از سوی سازمان جهانی بهداشت ارائه شده است حدود 10 تا 20 درصد افراد با مشکل ناباروری مواجه هستند. اگر بخواهیم آمار دقیقی از ناباروری ارائه کنیم می توانیم بگوییم به طور متوسط حدود 10 درصد زوج هایی که در سنین باروری هستند با مشکل نازایی مواجه می شوند.

وقتی می گوییم 20 درصد افراد مشکل ناباروری دارند منظور این نیست که 20 درصد کل افراد دنیا این مشکل را دارند بلکه منظور 20 درصد افرادی است که در سن 16 تا 40 سالگی قرار دارند و ازدواج کرده اند. به عبارتی اگر ما جمعیت ایران را 70 میلیون نفر در نظر بگیریم، حدود 20 میلیون نفر از این جمعیت در این گروه قرار می گیرند که در این محدوده سنی قرار دارند و در سن باروری هستند. افرادی که ازدواج نکرده اند در این آمار قرار ندارند.

بر این اساس می توان گفت حدود 3 میلیون ایرانی مشکل ناباروری دارند. این آماری است که برای ایران در نظر گرفته می شود. این افراد برای داشتن فرزند به کمک درمانی نیاز دارند. معمولا 90 درصد این افراد براساس شواهد موجود توسط پزشکانی که دوره های کوتاه مدت را در زمینه درمان ناباروری گذرانده اند قابل درمان هستند. درمان این 3 میلیون نفر برای تعداد محدودی مراکز نازایی در مدتی مشخص تقریبا غیرممکن است. چنانچه بارها در انجمن ها و مراکز پزشکی اعلام کرده ام اگر برنامه های آموزشی مناسبی در زمینه درمان ناباروری برگزار شود بسیار ارزشمند است.

سیاست های جدید لازم است

تصور عموم افراد این است که درمان ناباروری مستلزم مراجعه به مراکز درمانی تخصصی است. اما دکتر صارمی در این باره این طور توضیح می دهد: فقط 10 درصد از این 3 میلیون نفر به روش های نوین کمک باروری نیاز دارند. یعنی حدود 300 هزار نفر به این روش های نوین نیاز دارند و دیگر افراد می توانند با استفاده از روش های معمول درمان شوند. در حقیقت یک کار فرهنگی و آموزشی می تواند 2 میلیون و 700 هزار ایرانی را به آرزوی داشتن فرزند برساند.

در این زمینه نه تنها پزشکان متخصص بلکه حتی پزشکان عمومی می توانند همکاری داشته باشند و این توانایی بالقوه در کشور ما وجود دارد و با یک دوره کوتاه مدت می توان آن را به فعل درآورد. با توجه به این که هم اکنون حدود 50 مرکز درمان نازایی در کشور وجود دارد. یکی از آرزوهای من در شروع بنیانگذاری IVF در ایران همین بود. سال 1366 اعلام کردم ایران حداقل به 50 مرکز درمان نازایی برای ریشه کن کردن معضل ناباروری نیاز دارد.

خوشبختانه اکنون این 50 مرکز در کشور ما وجود دارد. اگر فرض کنیم این 50 مرکز بتواند هزار بیمار را درمان کند حدودا 50 هزار بیمار در سال درمان می شود به عبارت دیگر 6 سال دوره انتظار لازم است تا بتوان همه این افراد را درمان کرد. تا آن زمان عده ای از افراد قدرت ناباروری خود را از دست می دهند و عده جدیدی به این جمعیت افزوده می شود.

بنابراین سیاستی لازم است تا بتوان با کمک به این مراکز تعداد بیمارانی را که قابل درمان هستند افزایش داد. در غیر این صورت هر سال نه تنها تعداد این افراد کاهش پیدا نمی کند، بلکه افزایش هم خواهد یافت. پس می توان گفت از میان 3 میلیون نفری که با معضل ناباروری مواجه هستند فقط 10 درصد افراد ملزم به مراجعه به مراکز درمانی هستند که با در نظر گرفتن تعداد مراکز درمان ناباروری در کشور امکان مقابله با این مشکل وجود نخواهد داشت مگر این که سیاست دیگری را به کار گیریم.

عوامل موثر در ناباروری

دکتر صارمی در پاسخ به این پرسش که چه عواملی می تواند در ناباروری تاثیرگذار باشد، می گوید: عوامل مختلفی از جمله فاکتورهای مردانه و فاکتورهای زنانه که شامل رحم، تخمدان، لوله های رحمی و بعضی علل ناشناخته است می تواند در ابتلا به ناباروری نقش داشته باشد.

در 90 درصد موارد این مشکلات از طریق روش های درمانی در مراکز درمانی قابل درمان است. 10 درصد از این افراد باید برای درمان به مراکز تخصصی درمان ناباروی مراجعه کنند.

در 40 درصد موارد مردان و در 40 درصد موارد زنان در ناباروری نقش دارند و این در حالی است که در 20 درصد موارد زن و شوهر به طور مشترک در ناباروری تاثیرگذار هستند. اما آماری که در یک مرکز درمانی داخل کشور در یک دوره زمانی 10 ساله به دست آمده است نشان می دهد متاسفانه در سال های اخیر مردان نقش بیشتری در ناباروری داشته اند. بر این اساس مقاله ای نیز منتشر شده است که نشان می دهد در کشور ما نقش فاکتورهای مردانه در ناباروری به 70 درصد رسیده است.

به گفته صارمی، به طور کلی عوامل مختلفی می تواند در ایجاد این وضع در کشور تاثیرگذار باشد اما استعمال دخانیات، آلودگی هوا، آلودگی صوتی، استرس و فشارهای روحی و روانی، نداشتن برنامه غذایی مناسب و همچنین خستگی جسمانی به علت کار زیاد از جمله مهم ترین این عوامل است.

بنابراین می توان نتیجه گیری کرد در ایران آمارهای بین المللی قابل استناد نیست. در 20 سال گذشته مشکلات و عوارض مربوط به تخمدان که به اصطلاح به آن تنبلی تخمدان گفته می شود از شایع ترین علل ناباروری در مقایسه با دیگر کشورها بوده است. گرچه نمی توان در این زمینه آمار دقیقی ارائه کرد.

از دیگر علل ناباروری در کشور می توان به آندومتریوز اشاره کرد. حدود 30 تا 35 سال پیش هر 2 تا 3 ماه در یک بیمار ابتلا به آندومتریوز گزارش می شد اما اکنون هر روز بیش از 3 تا 4 بیمار مبتلا به آندومتریوز به مراکز درمانی مراجعه می کنند. این بیماری عبارت است از کاشته شدن نابجای بافت پوشاننده داخل رحم به نام آندومتر در خارج از رحم.

در نوع دیگری از این بیماری بافت آندومتر به داخل عضله رحم نفوذ می کند که به آن آدنومیوز گفته می شود. علت ایجاد یا افزایش این بیماری به یک کار تحقیقاتی وسیع نیاز دارد. یکی دیگر از علل ناباروری، بیماری ها یا اختلالات فیزیولوژیک رحم است.

رحم عضوی است که مسئولیت حفظ، نگهداری و رشد جنین را به عهده دارد. وجود موادپادزهری و کاهش توانایی دهانه رحم در حفظ و نگهداری از جنین از علل ناباروری است. وجود هر گونه اختلالاتی در رحم از جمله مشکلات مادرزادی از نبود رحم تا رحم دوشاخ و وجود دو رحم از دیگر مشکلاتی است که به ناباروری منجر می شود.

در مواردی که رحم فرد به هر علتی دچار مشکل شده، یا این که رحم وجود نداشته باشد، می توان از رحم جایگزین استفاده کرد.

بتازگی در کشور سوئد پس از 8 سال تحقیقات مستمر پیوند رحم با موفقیت انجام شده است. این موفقیت به منزله دستیابی به روش جدیدی برای درمان این گروه از افراد است. نتیجه موفقیت آمیز پیوند رحم، تولد فرزندی سالم است که در کنگره اخیر پاریس گزارش مفصلی در این زمینه ارائه شد.

درمان ناهنجاری های مادرزادی

ابداع روش های نوین درمان نازایی یکی از موضوعات مورد توجه در سطح دنیاست و همه ساله در کنگره جهانی اختلاف نظر درباره بیماری های زنان، زایمان و نازایی آخرین دستاوردها در این حوزه معرفی می شود. در بیستمین کنگره جهانی اختلاف نظر درباره بیماری های زنان، زایمان و نازایی که آذرماه امسال در پاریس برگزار شد، روش جدیدی با عنوان جراحی کورنوپلاستی ارائه شد که می تواند راهکاری برای درمان ناباروری ناشی از وجود رحم دوشاخ باشد.

دکتر صارمی درباره روش درمانی جدیدی که برای درمان ناهنجاری های مادرزادی رحمی ابداع کرده این طور توضیح می دهد: این ناهنجاری مادرزادی یا به عبارتی وجود رحم دوشاخ منجر به نازایی، بارداری خارج از رحمی، زایمان زودرس و آندومتریوز می شود.

روش رایج و متداول برای درمان رحم دوشاخ قطع کامل شاخه دوم است. اما در این روش جدید شاخه فرعی رحم به شاخه اصلی متصل شده و در نتیجه رحم بزرگ تری بازسازی می شود. اگر حفره رحمی به روش مطلوبی بازسازی شود می توان به حفظ قابلیت بارداری و کاهش عوارض بارداری امیدوار بود.

تشکیل جنین در شاخه فرعی رحم می تواند عوارضی مانند بارداری خارج از رحمی به همراه داشته باشد و در مواردی می تواند برای مادر باردار خطر مرگ داشته باشد. چنانچه جنین در حفره شاخه اصلی تشکیل شود بارداری با خطراتی مانند سقط، زایمان زودرس یا اختلالات رشد داخل رحمی همراه است. به این ترتیب این روش درمانی جدید که با هدف حفظ قابلیت باروری و کاهش عوارض بارداری انجام می شود از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها