کد خبر : 7257 دوشنبه 21 اردیبهشت 1394 - 13:02:37
سالانه-55-هزار-نوزاد-با-نقص-تکاملی-در-کشور-متولد-می-شود

سالانه 55 هزار نوزاد با نقص تکاملی در کشور متولد می شود

سیناپرس: رییس بیست و سومین کنگره سالانه انجمن جراحان کودکان ایران گفت: سالانه 55 هزار نوزاد با نقص تکاملی در کشور متولد می شود که بیشتر آنان در بدو تولد نیازمند جراحی هستند و این درحالی است که فقط 60 جراح فعال کودک در کشور داریم.

 دکتر احمد خالق نژاد طبری افزود:در حال حاضر حدود 13 استان فاقد مراکز جراحی کودکان هستند که نوزادان و کودکان نیازمند اعمال جراحی در این استان ها به استان های همجوار اعزام می شوند.وی با اشاره به اینکه یکی از علل مهم مرگ و میر نوزادان و کودکان بیماری های نقص تکاملی است که به اشتباه به آن بیماری های مادرزادی اطلاق می شود،اضافه کرد: هر چند در حوزه جراحی کودک در کشور پزشکان با تجربه داریم، اما تعداد آن ناکافی بوده، برای رفع این نقیصه تعداد جراحان کودک در کشور باید به سه برابر میزان فعلی افزایش یابد.


رییس بیست و سومین کنگره سالانه انجمن جراحان کودکان ایران گفت: میزان بروز بیماری های نقص تکاملی سه تا پنج در هر 100 تولد زنده است که بر اساس مطالعات انجام شده در کشور از این نظر تفاوتی با دیگر کشورها نداریم.

وی با اشاره به اینکه شایع ترین بیماری های نقص تکاملی، نقص در سیستم مغز و نخاع است که 40 درصد بیماری های نقص تکاملی هنگام تولد را شامل می شود،ادامه داد: پس از آن بیماری های سیستم ادراری – تناسلی با 20 درصد، نقایص گوارشی با 15 درصد و سایر بیماری های نقص تکاملی از قبیل بیماری های قلب و عروق و ریه در رتبه های بعدی قرار دارند.
خالق نژاد طبری گفت:انجمن جراحان کودکان ایران با هدف موضوعی برگزار کردن کنگره های سالیانه این انجمن، هرسال موضوعی را به کنگره های خود اختصاص می دهد که کنگره امسال مربوط به اعمال جراحی نوزادان است.

وی با اشاره به اینکه یکی از شاخص های بهداشتی در هر کشور، آمار مرگ و میر کودکان از زمان تولد تا سن یک ماهگی، زیر یک سال و زیر پنج سالگی است، یاد آور شد: مساله بقا یا برعکس مرگ و میر نوزادان ارتباط مستقیمی با نیازمندی کودکان با نقایص تکاملی به جراحی و جراحی موفقیت آمیز آنان دارد.

رییس بیست و سومین کنگره سالانه انجمن جراحان کودکان ایران با تاکید بر اینکه مداخله جراحی در کودکان و نوزادان نیازمند آموزش اضافی حداقل سه سال پس از تخصص جراحی عمومی است برلزوم تربیت جراح کودکان در کشورتاکید کردو افزود: هشت مرکز آموزشی جراحی کودکان در کشور وجود دارد که چهار مرکز در تهران و چهار مرکز در شهرهای مشهد، شیراز، تبریز و اصفهان به فعالیت مشغول هستند.

وی افزود: از سوی دیگر برگزاری کنگره های سالیانه جراحی کودکان در ارتقای آموزش این رشته و توانمند ساختن جراحان کودکان کشورنقش موثری را ایفا کند.بیست و سومین کنگره سالانه انجمن جراحان کودکان ایران با محوریت جراحی نوزادان و مراقبت های نوزادان بعد ازجراحی از 26 تا 30 اردیبهشت ماه در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]