کد خبر : 6815 سه شنبه 15 اردیبهشت 1394 - 12:24:49
ایران-جزو-10کشور-بهره‌مند-ازدانش-سلول‌‎های-بنیادی

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان عنوان کرد

ایران جزو 10کشور بهره‌مند ازدانش سلول‌‎های بنیادی

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان عنوان کرد: ایران جزو 10 کشور جهان در بهره‌مندی از دانش سلول‌‎های بنیادی است.

به گزارش ایسنا، مرتضی ضرابی در افتتاحیه نمایندگی بانک خون بندناف رویان جهاددانشگاهی در استان چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: دانش سلول‌های بنیادی به عنوان یک دانش نوین و تحولی در نظام سلامت مطرح است که از سال 81 در کشور تولید شد و بعد از تایید رهبر انقلاب مورد استفاده قرار گرفت.وی با بیان اینکه فقط 10 کشور جهان از این دانش بهره‌مند هستند، افزود: ذخیره سازی سلول‌های بنیادی خدمتی است که نقش موثری در سلامت مردم جامعه دارد.

ضرابی با اشاره به راه‌اندازی نمایندگی بانک خون بندناف رویان در 22 استان کشور، گفت: این اقدام کمکی به پوشش ژنتیکی کشور از لحاظ قومیت‌های مختلف است.وی با اشاره به نقش موثر درمانی سلول‌های بنیادی، تصریح کرد: در استان‌هایی که بانک خون راه‌اندازی شده است این سلول‌ها به راحتی در اختیار مراکز پیوند قرار می‎گیرند و به درمان بیماران بدخیم کمک می‎کنند.

به گفته وی، پیدا کردن اهدا کننده عضو برای افراد بیمار سه تا چهار ماه به طول می‎انجامد این در حالی است که با کمک بانک خون بندناف این اقدام در مدت چند دقیقه انجام خواهد شد که این مهم موجب شده است بانک خون بندناف فعالیت جدی خود را به صورت بانک خصوصی و عمومی برای خدمت به جامعه دنبال کند.

ضرابی راه‌اندازی بانک خون بندناف در چهارمحال و بختیاری را نیز ذخیره سلولی مناسب برای این استان دانست و افزود: این اقدام موجب ذخیره سلول‌های بنیادی قومیت‌های مختلف این استان می‎شود به طوری که اگر فردی در این استان به بیماری بدخیم مبتلا شد نمونه کمیاب از خود استان تامین خواهد شد.

وی با اشاره به مراجعه مردم چهارمحال و بختیاری به دفاتر نمایندگی بانک خون تهران و اصفهان قبل از راه‎اندازی این مرکز، افتتاح این مرکز را خدمتی به مردم این استان دانست.

ضرابی با بیان اینکه تاکنون 50 هزار نمونه در بانک خون بندناف کشور ذخیره‎سازی شده است، این سلول‎ها را در درمان بیماری‌هایی که منشا خونی دارند همانند «تالاسمی»، «نقص سیستم ایمنی»، «سرطان خون» موثر دانست.وی خاطرنشان کرد: سال گذشته پنج نمونه از سلول‎های بنیادی ذخیره شده برای پیوند به بیماران و امسال نیز سه نمونه دیگر برای درمان بیماران «فلج مغزی» استفاده شد. به گفته وی، سلول‌های بنیادی در درمان بیماران فلج مغزی که در سنین زیر پنج سال قرار دارند بسیار موثر واقع شده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها