کد خبر : 6526 چهارشنبه 09 اردیبهشت 1394 - 16:46:57
نوردرمانی-تومورها-با-نانو-ذرات-؛-جدیدترین-روش-مقابله-با-سرطان-ها

نوردرمانی تومورها با نانو ذرات ؛ جدیدترین روش مقابله با سرطان ها

محققان با استفاده از نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم، موفق به ارائه روش جدیدی از طریق نور درمانی برای از بین بردن سرطان در نواحی عمیق بدن شدند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، نور از دیرباز برای درمان سرطان استفاده می شد؛ اما نور درمانی تنها زمانی مؤثر است که بتوان نور را به سلول سرطانی رساند، بنابراین امکان نور دهی در نواحی زیرپوست وجود ندارد.

محققان دانشگاه واشنگتن به تازگی موفق شدند با نوردهی، بخش های بسیار عمیق بدن را مورد درمان قرار دهند؛ بخش هایی که پیش از این امکان نوردهی به آنها وجود نداشت.

در این پژوهش محققان از رادیکال های آزاد حساس به نور استفاده کردند که با تحریک نور سلول های سرطانی را از بین می برند.

ساموئل آچیلوف از محققان این پروژه می گوید: نوردرمانی کارایی بالایی دارد و اثرات جانبی بسیار کمی ایجاد می کند. اما تومورهای عمیق را نمی توان با این روش درمان کرد. 

وی افزود: در این پروژه ما از مواد حساس به نور استفاده کردیم که در اثر تابش نور، رادیکال آزاد ایجاد می کنند. این رادیکال های سمی، سلول های سرطانی را نابود می کنند.

منبع نور مورد استفاده در این پروژه، تابش سرنوکوف است. تابش سرنوکوف در دهه 1930 توسط پاول سرنوکوف کشف شد و سبب اعطای جایزه نوبل فیزیک به این دانشمند شد.

نتایج این پژوهش در نشریه Nature Nanotechnology منتشر شده است.

کلید واژه ها: نوردرمانی - نانو ذرات - سرطان -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]