کد خبر : 64234 شنبه 04 بهمن 1399 - 09:02:43
زادروز-محمود-فرشچیان

علم در 4بهمن ماه؛

زادروز محمود فرشچیان

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • زادروز محمود فرشچیان

استاد محمود فرشچيان در سال 1308 در شهر هنرپرور اصفهان ديده به جهان گشود. پدرش كه مردي هنردوست بود با توجه به اشتياق فرزند به هنر نقاشي او را به كارگاه استاد حاج «ميرزاآقا امامي» رهنمون كرد. وي سپس در هنرستان هنرهاي زيباي اصفهان از استاد «عيسي بهادري» تعليم گرفت. پس از پايان اين دوره به اروپا رفت و چند سالي در آنجا به مطالعه و بررسي آثار نقاشان برجسته غرب همت گماشت و در نتيجه همين مطالعات بود كه به رهيافتي تازه از هنر نقاشان با معيارهاي جهاني رسيد.
پس از بازگشت به ايران كار خود را در اداره كل هنرهاي زيباي تهران آغاز كرد و پس از مدتي به مديريت اداره هنرهاي ملي و استادي دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران برگزيده شد. در اين ميان با كار و كوشش مداوم و خلق آثار شگفت‌انگيز، آوازه هنري او در ايران و در فراسوي مرزها گسترش يافت.

  • زادروز احمد بیرشک

احمد بیرشک  متولد ۴ بهمن ۱۲۸۵ در باجگیران بود. وی ریاضی‌دان، تقویم نگار، پژوهشگر تاریخ علم، و مدرسه دار ایرانی بود.احمد بیرشك خدمات آموزشی را از سال 1306 تا 1307 در مدرسه آلیانس تهران آغاز كرد، متعاقبا در ساری و مشهد مشغول تدریس شد. ریاست استخدام شهرستان‌ها در اداره آموزش و پرورش و تدریس در دبیرستان‌های سن لویی، معرفت و دارالفنون و تدریس در دانشكده هنرهای زیبا در رشته معماری و تدریس در دانشسرای عالی از دیگر خدمات ایشان است كه می‌توان به آن اشاره كرد.او  ۱۴ فروردین ۱۳۸۱ در تهران درگذشت.

  • وقوع زلزله شديد در چين

يكي از شديدترين و موحش‏ترين زمين لرزه ‏هاي جهان در روز 23 ژانويه 1556م در ايالت شنسي در چين اتفاق افتاد. اين ايالت يكي از پرجمعيت ‏ترين ايالات چين بود و از اين رو، خسارات جاني و مالي بسياري بر مردم آن منطقه وارد آمد. اين منطقه روي گسل‏هاي زلزله‏ خيز واقع است و زمين لرزه‏ هاي شديد در آن جا روي مي‏ دهد. در اين زلزله وحشتناك، حدد 850 هزار نفر از مردم اين ايالت، جان خود را از دست دادند.

  • تولد اوتو پل هرمان دایلز

اوتو پل هرمان دایلز  متولد ۲۳ ژانویه ۱۸۷۶ بود. وی شیمیدان آلمانی است که در سال ۱۹۵۰ برای کشف دی‌ان‌ای های مصنوعی موفق به دریافت جایزه نوبل در شیمی شد. پدر او استاد علم زبان در دانشگاه برلین بود و خود او نیز دکترای شیمی خود را از این دانشگاه گرفت.او  ۷ مارس ۱۹۵۴ درگذشت.

  • تولد داوید هیلبرت

داوید هیلبرت متولد  ۲۳ ژانویه ۱۸۶۲ در کنیگسبرگ بود.وی  ریاضی‌دان آلمانی و یکی از مشهورترین ریاضی‌دانهای قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم. او یکی از تأثیرگذارترین ریاضی‌دانان در گسترش و پیدایش مکانیک کوانتومی و نظریه نسبیت می‌باشد. از کارهای دیگر او، بنیان‌ریزی و گسترش آنالیز تابعی است.او  ۱۴ فوریه ۱۹۴۳ در گوتینگن آلماندرگذشت.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]