کد خبر : 64056 چهارشنبه 12 آذر 1399 - 15:40:17
آغاز-عصراتم

علم در 12آذرماه؛

آغاز عصراتم

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • ساخت نخستین پيل هسته ‏اي جهان وآغاز عصراتم

پدر پي تحقيقات شبانه روزي و طاقت‏ فرساي انريكو فرمي، دانشمند ايتاليايى الاصلِ امريكايى، اولين پيل هسته ‏اي جهان در دوم دسامبر 1942م ساخته شد.
پيل يكي از منابع جريان برق است كه بر اثر فعل و انفعالات شيميايى، توليد جريان مي‏كند. با استفاده از اين موضوع، پيل هسته ‏اي وسيله ‏اي است كه براي توليد انرژي هسته‏ اي به صورت حرارت، توليد مواد شكافت ‏پذير و توليد نوتْرون ‏ها به كار مي‏برد. هم‏چنين ماده ‏اي كه از شكافت هسته‏ اي در رآكتور به كار مي ‏رود، سوخت هسته ‏اي نام دارد.
در اين پيل، شكافت اتم‏ها باعث توليد فعل و انفعال زنجيره‏اي وسيعي گرديده و انرژي حرارتي فوق‏ العاده‏ اي ايجاد مي‏كند. ساخت اين پيل هسته ‏اي اولين قدم براي ساختن بمب هسته ‏اي بود و با شكافتن اتم و آزاد كردن نيروي اتم، جهان علم قدم به عصر اتم نهاد. با ساخت اولين بمب هسته‏ اي و به كارگيري آن عليه هيروشيما و ناكازاكي، تراژدي جنگ جهاني دوم پايان يافت و استفاده ضدبشري از اين كشف مهم آغاز شد.

  • درگذشت حیدرعلی هومن

دکتر حیدرعلی هومن متولد ۲مهر ۱۳۱۱ در شیراز بود. وی دارای مدرک فوق دکترا در حوزه پژوهش کاربردی، دو درجه دکترا در رشته‌های روانسنجی و روانشناسی تربیتی و پنج مدرک فوق لیسانس در حوزه‌های مختلف روانشناسی (روان‌سنجی، زبان و ادبیات انگلیسی، فلسفه و تعلیم و تربیت) از دانشگاه‌های آمریکا بود. ایشان صبح روز یکشنبه 12 آذر ماه 1391 هجری شمسی در پی نارسایی تنفسی در سن 80 سالگی در بیمارستان گلستان تهران درگذشت.

  • درگذشت لوییز فدریکو لیلویر

لوییز فدریکو لیلویر متولد ۶ سپتامبر ۱۹۰۶ بود. وی بیوشیمیست آرژانتینی و برنده جایزه نوبل است. در سال ۱۹۷۰ او «برای کشف نوکلئوتیدهای قندی و نقش آنها در بیوسنتزهای کربوهیدارتها» موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی شد. لیلویر اولین دانشمند اسپانیایی‌زبان است که برنده این جایزه شده و گر چه در فرانسه به دنیا آمده ولی تحصیلات خود را در دانشگاه بوینس آیرس گذرانده‌است.وی - ۲ دسامبر ۱۹۸۷ درگذشت.

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]