کد خبر : 63800 شنبه 25 مرداد 1399 - 08:34:57
عطش-مدرک-گرایی-جامعه،-عامل-ظهور-جاعلان-مدرک-تحصیلی-کارآفرین-برتر-اصفهانی-اولین-شاکی-جاعل-حرفه-ای

مهارت افزایی و اقتصاد دانش بنیان، راهکار حل اشتغال،

عطش مدرک گرایی جامعه، عامل ظهور جاعلان مدرک تحصیلی/ کارآفرین برتر اصفهانی اولین شاکی جاعل حرفه ای

سیناپرس:
امیر رضا ثابت به عنوان سلطان جعل سند مدرک تحصیلی ، کسی است که توانسته با روش های نوین کلاهبرداری و براساس موج عطش آحاد جامعه برای مدرک گرایی، به شکلی ماهرانه، بیش از 20 هزار مدرک تحصیلی را به صورت حرفه ای در طول حداقل دو دهه قبل جعل کند.

به گزارش سیناپرس اصفهان،  مدرک‌گرایی از آفات بزرگی است که نه تنها برای نظام آموزشی بلکه برای کل جامعه یک آسیب جدی محسوب می‌شود. برابر آمارها بیش از ۴۰ درصد جمعیت بیکار کشور را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند و این پیامد تب مدرک‌گرایی در جامعه است که به شکل بیماری مزمن خانواده‌های ایرانی را درگیر کرده است.

یکی از عوامل موثر در افزایش مدرک‌گرایی، ساختار استخدامی است که به مدارک تحصیلی بالاتر ارزش بیشتر قائل شده و این خود تبدیل به فرهنگ شده تا مدارک تحصیلی در استخدام و جایگاه اجتماعی نقش ویژه‌ای پیدا کند و این موضوع حتی در شاغلین هم تاثیر گذاشته است.

ایران 80 میلیونی بیشتر از چین حدود 2میلیارد نفری دانشگاه دارد

طبق آخرین گزارش‌ها، ایران ۵ برابر کشورهای پیشرفته دنیا دانشگاه دارد. در واقع در ایران ۲ هزار و ۶۴۰ دانشگاه وجود دارد در حالی که دو کشور پرجمعیت آسیایی یعنی چین و هند در رده‌های پایین‌تری قرار دارند.

بر این اساس چین تنها ۲ هزار و ۴۸۱ و هند هزار و ۶۲۰ دانشگاه دایر کرده است. گزارش مؤسسه اسپانیایی «CISC» نشان می‌دهد تعداد دانشگاه‌ها در اغلب کشورهای پیشرفته جهان زیر ۵۰۰ دانشگاه است؛ به‌ طوری ‌که آلمان ۴۱۲، انگلیس ۲۹۱، کانادا ۳۲۹، ایتالیا ۲۳۶ و هلند ۴۲۳ دانشگاه دارد. این تعداد دانشگاه در ایران حدود ۵ هزار میلیارد تومان از بودجه کل کشور را می‌بلعد و نزدیک به ۵۰ درصد از جمعیت بیکار کشور را تولید می‌کند. علاوه بر این بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور در سال ۸۰، حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در کنکور شرکت کرده‌اند که این جمعیت به ۸۰۰ هزار نفر در سال ۹۵ کاهش یافته است؛ این در حالی است که برخی کشورهای اروپایی نظیر نروژ، سوئد، دانمارک، فنلاند و... کمتر از صد دانشگاه باکیفیت تأسیس کرده‌اند. در همین راستا اگر حوزه‌های علمیه را هم به لیست دانشگاه‌های ایران اضافه کنیم می‌توان گفت ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده مدرک تحصیلی است.

امروزه مدرک گرایی در جامعه اهمیت زیادی پیدا کرده و عناوین دانشگاهی تبدیل به ارزش شدند و در نتیجه خود آموزش عالی تبدیل به کالا شد ه، درحالیکه محصول آموزش عالی که کسب یک مهارت است باید کالا می بود تا وقتی یک نفر فارغ التحصیل می شد، صنایع برای استخدام او مسابقه می گذاشتند و در چنین شرایطی، دانشجویان حاضر بودند پول تحصیل در دانشگاه را پرداخت کنند.

چالشی به نام «بی سوادی علمی و خرید مدرک»

ظهور و بروز "مدرک‌گرایی" در عینی‌ترین وجه ممکن زمانی است که بحث خرید مدرک و البته پایان‌نامه پیش کشیده می‌شود. اگر در گذشته بحث خرید مدرک تحصیلی همیشه در خفا و به صورت زیرزمینی مطرح بوده ولی امروزه با پرسه زنی در فضای مجازی و سرچ هشتک مدرک و یا هشتگ پایان نامه شاهد انبوهی از تبلیغات رنگارنگ دراینستاگرام و هزاران کانال فضای مجازی برای فروش مدرک تحصیلی از دیپلم گرفته تا عالی ترین درجه یعنی دکترا هستیم.

در این بازار پر هرج و مرج مدرک گرایی جامعه و عطش شدید ایرانیان برای گرفتن مدرک به هر طریقی، افراد سودجویی هستند که از این آب گِل آلود ،شاه ماهی ثروت را با قلاب فریب و کلاهبرداری و جعل سند و مدرک ، صید کنند.

برهمین اساس چندی قبل خبری از سوی قوه قضاییه منتشر شد مبنی بر برگزاری دادگاه بزرگترین جاعل سند و مدرک تحصیلی در تاریخ کشور ، این دادگاه در ظاهر در مشهد و با 12 متهم و البته امیر رضا ثابت به عنوان متهم اصلی  برگزار شد، متهمی که دایره گسترده جرم و جعل های او به وسعت کشور ایران و شهرهای مختلف و شامل افراد مختلف اعم از بازیگران سینماو تلویزیون، رجال سیاسی، نمایندگان مجلس، مدیران کل و اقشار و اصناف مختلف جامعه با هر سنی بودند.

امیر رضا ثابت به عنوان سلطان جعل سند مدرک تحصیلی ، کسی است که توانسته با روش های نوین کلاهبرداری  و براساس موج عطش آحاد جامعه برای مدرک گرایی، به شکلی ماهرانه، بیش از 20 هزار مدرک تحصیلی را به صورت حرفه ای در طول حداقل دو دهه قبل جعل کند.

کارآفرین اصفهانی اولین شاکی سلطان جعل اسناد و مدارک کشور

اما نحوه به دام افتادن این جاعل مدرک تحصیلی و تلاش ها و عزم جدی سرویس های اطلاعاتی، قضایی و امنیتی کشور با یکدیگر برای معدوم ساختن این باند متبحر جعل مدرک تحصیلی خالی از بیان نیست که البته موضوع بحث گزارش ما نیست.

میثم شکری ساز، متولد 1365، کارآفرین جوان و برتر کشور در حوزه آموزشی است که در چند سال اخیر توانسته با اتکا به علم کارآفرینی در حوزه آموزشی ، امروز بر مسند مدیرعاملی هلدینگ پارس و موسسه آموزش عالی فن پردازان قرار گیرد و هدایت تحصیلی ومهارتی جوانان زیادی را در تهران و اصفهان برعهده بگیرد .

این کارآفرین نخستین فرد حقوقی بوده که امیر رضا ثابت سلطان جعل سند و مدرک تحصیلی تاریخ ایران از اسم و امضای او برای فروش مدارک تحصیلی خود استفاده کرده است و شکری ساز چندین سال قبل در شعبه ای از دادگاه نخستین شکایت حقوقی را از امیر رضا ثابت می کند و در نهایت موفق به گرفتن حکم زندانی این فرد می شود،البته زندانی رفتن این جاعل که ظاهرا پشتوانه ای از افراد ذی نفوذ در مراکز و ادارت دولتی مختلف را داشته با قراردادن وثیقه ای آزاد می شود.

اما کار جعل اسناد به این مرحله ختم نمی شود و امیر رضا ثابت با نوین تر کردن شیوه های خود برای دادن مدارک جعلی دکترا و کارشناسی ارشد از حداقل 15 دانشگاه خارجی که عملا وجود  نداشته، کار خود را روز به روز توسعه می دهد و افراد بیشتری را در دام کلاهبرداری خود قرار میدهد.

این مطالب تنها بخشی از مطالبی است که میثم شکری ساز کارآفرین اصفهانی در حوزه آموزشی در جمع خبرنگاران مطرح کرد،

۲۰۰نفر از مقامات بلند پایه کشور از متقاضیان مدرک دکترای جاعل مدارک تحصیلی

این کارآفرین  همچنین افزود: امیر رضا ثابت در مشهد زندگی می کند و پرونده قضایی او ابتدا در شعبه 751 بوده و بعد به شعبه 209 جرایم اقتصادی انتقال پیدا کرده  و  در حال رسیدگی است، وی هم اکنون زندان می باشد و ۱۲ نفر از همکاران و همدستان وی با وثیقه ازاد می باشد .

وی تاکید کرد: حدود ۲۰۰نفر از مقامات بلند پایه کشور از متقاضیان و مشتری مدرک دکترا با حدود قیمت از ۱۰میلیون تا ۵۰میلیون تومان بوده است.

شکری ساز عنوان کرد: در موقع دستگیری امیر رضا ثابت بیش از ۷هزار مدرک خام از مخفیگاه وی جمع اوری شد،یک هفته قبل از دستگیری این جاعل ۴۰۰مدرک دکتری جعلی در سالن همایش های صدا وسیما تحویل افراد داده شده.

این کارآفرین اذعان کرد: این جاعل نزدیک به ۲۰ هزار مدرک جعل کرده که حدود ۱۰هزار مدرک دکتری از دانشگاه های خارجی و حتی دانشگاه دولتی بوعلی سینای همدان  جعل کرده است.

وی با بیان اینکه  حیطه کاری سلطان جعل مدارک و اسناد به جعل مدرک تحصیلی ختم نشده  و جعل گواصی صلاحیت شغلی، انواع گواهی های ایزو و استاندارد، گواهی های متعدد تحت عناوین چهره ماندگار و کارافرین برتر و ..در سابقه این جاعل وجود دارد، تصریح کرد: اما آسیب هایی که چنین عماکردی به سطح اعتماد و اطمینان  و ارزشها است.

مدرک بدون دانش و دانش بدون مهارت عاملی بیکاری فارغ التحصیلان

رئیس موسسه آموزشی فن پردازان ایجاد اتاق های شیشه ای در جامعه و تزریق شفافیت را مانع اصلی جرم و جنایت و جعل عنوان کرد و گفت: بسیاری از رانت ها، سوءاستفاده ها و فسادها در اثر عدم شفافیت به وجود آمده است .

وی تاکید کرد: دنیای امروز به سمت دانشگاه های نسل پنجم که تولید کننده کار هستند و نه فقط دانش پیش می روند در حالی که ما درایران همچنان به دنبال تولید مدرک حتی بدون دانش هستیم، چالش بزرگ کشور یعنی بیکاری بسیاری از فارغ التحصیلان دارای مدرک عالیه شاید دراثر عدم مهارت آموزی فارغ التحصیلان است .

شکری ساز اذعان کرد: چند صاحبی صنعت آموزش کشور عامل اصلی کلاف سردرگمی جوانان مدرک دار است.

نتیجه آنکه شیوه اقناعی این جاعل مدرک تحصیلی برای اقشار مختلف جامعه اعم از تحصیل کرده های جامعه، سیاستمداران متبحر کشور، جوانان و حتی متخصصین اصناف مختلف، در گرفتن مدرک تحصیلی بدون درس خواندن؛ بسیار در نوع خود ماهرانه و البته قابل بررسی برای جامعه شناسان است، چرا که دادن 400 مدرک دکترا در یک روز  به خواص جامعه آن هم به دفعات از طریق برگزاری همایش های چند صد نفری در سالن همایش های صدا و سیمای تهران، هتل های بزرگ و مطرح مشهد، موسسات مختلف  و دانشگاه های سوری در کشورهای خارجی چون روسیه و.. قابل تامل از ابعاد مختلف است که امیداوریم در گزارش های بعدی به این موضوعات بپردازیم.

گزارش از سیدامیر حسین ابطحی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]