کد خبر : 63720 چهارشنبه 04 تیر 1399 - 14:45:43
ایجاد-نخستین-شهر-هوشمند-کشور-در-حوزه-آب-شرب

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان خبر داد:

ایجاد نخستین شهر هوشمند کشور در حوزه آب شرب

سیناپرس: امینی گفت: امروز به مدد ارتباط پژوهشی ‌با شرکت های دانش بنیان خلاق، فعال و کارآمد استان اعلام می کنیم که شرکت آب وفاضلاب استان توانسته است برای اولین بار در کشور، نخستین شهر هوشمند در حوزه آب شرب را ایجاد کند که موفقیت بزرگی در این عرصه است.

به گزارش سیناپرس از اصفهان، هفته اول تیرماه؛ هفته مصرف بهینه آب و برق نامگذاری شده وعمدتا دراین ایام به موضوع مصرف بهینه و مدیریت مصرف پرداخته می شود، مسؤولین با ابزار رسانه درصدد افزایش آگاهی  مردم برای تحقق مدیریت مصرف آب هستند، لذا این امر بهانه ای برای برگزاری نشست خبری مدیر عامل شرکت آب وفاصلاب استان بااصحاب رسانه شد.

هاشم امینی مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان ظهر امروز (چهارنشبه ) در ابتدا با تشریح مجموعه اقدامات این شرکت و افتتاح پروژه های متعدد اظهار کرد: ما فقط به یک هفته مصرف بهینه آب بسنده نمی کنیم ودر طول سال با کمک رسانه ها ونخبگان استان به موضوع مدیریت بهینه مصرف پرداخته ایم و خروجی این اقدامات هماهنگ باعث تاثیرات خوبی در حوزه سرانه مصرف مردم اصفهان شده است.

وی بیان کرد: همراهی مردم با شرکت آب وفاضلاب و رعایت مدیریت مصرف  باعث شده تنش شدید اجتماعی دراین زمینه نداشته باشیم.

اجرای پروژه های ملی آب از مطالبات جدی همه مردم اصفهان است

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان عنوان کرد: براین اساس باید با بانگ خوشحالی اعلام کنیم که میزان متوسط مصرف آب شرب شهروندان اصفهان ۱۱متر مکعب در ماه است، این در حالی است که میزان مصرف آب شرب در کشور ۲۰مترمکعب برای هر خانواراست .

وی تاکید کرد: البته این امر حاکی از عدم نیاز اصفهان به منابع آب شرب پایدار نیست، بلکه باید اذعان کرد اصفهان در امرآب شرب، دچار تنش نیست؛ بلکه دچار بحران هست و اجرای پروژه های ملی آب از مطالبات جدی همه مردم اصفهان است.

امینی  در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری سیناپرس اصفهان پیرامون تشریح میزان ارتباط پژوهشی و عملیاتی با نخبگان دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان استان بیان کرد: بدون شک ارتباط مستمر و قوی با قشر نخبگان، دانشگاهیان وشرکت های دانش بنیان استان جزء اولویت های راهبردی شرکت آب وفاصلاب است

وی ابراز کرد: امروز به مدد این ارتباط پژوهشی ‌با شرکت های دانش بنیان خلاق، فعال و کارآمد اعلام می کنیم که شرکت آب وفاضلاب استان  توانسته است برای اولین بار در کشور نخستین شهر هوشمند در حوزه آب شرب را ایجاد کند که موفقیت بزرگی در این عرصه است، همچنین در لوای ارتباط ارتباط تنگاتنگ با واحدهای پژوهشی وعلمی دانشگاهی استان اولین واحد تله متری فاضلاب کشور در اصفهان رقم خورده است.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان خاطرنشان کرد: اقدامات ما در حوزه کنترل کیفی آب شرب و کسب رتبه ها وموفقیت های چشمگیر کشوری شرکت آب وفاضلاب استان در سایه ارتباط با شرکت های پژوهشی خلاق و نوآور بومی رقم خورده است.

وی ادامه داد: برگزاری دو هم نت بزرگ در زمینه پژوهش با همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان و کانون ملی نخبگان استان با هدف ارائه عناوین پروژه های تحقیقاتی تقاضامحور در حوزه آبفا از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

امینی بیان کرد: یکی از اقدامات مهم در ساختار حاکمیت آب کشور یکپارچه سازی شرکت های آب شهری و روستایی بود که در اواخر سال گذشته رقم خورد.

وی با بیان اینکه سال گذشته در بخش مصارف خانگی ۶.۸ درصد نسبت به سال ما قبل آن کاهش مصرف و در بخش مصرف غیرخانگی ۷.۱ درصد مدیریت مصرف داشتیم، افزود: در استان اصفهان در حوزه شرب در بخش خانگی و غیرخانگی ۶.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل مدیریت مصرف را شاهد بودیم.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه سامانه دوم آب رسانی اصفهان بزرگ باید سال ۸۶ به اتمام می رسید و تحویل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان می شد، تصریح کرد: به دلیل مجوزها و سایر مشکلاتی که نمایندگان مردم اصفهان در مجلس و استاندار اصفهان به آن ها اشاره کرده اند، متأسفانه پروژه به اتمام نرسیده و آب منطقه ایی در حال احداث سد و خطوط آب رسانی است.

وی با تأکید بر اینکه باید هرچه سریعتر سامانه دوم تکمیل شود تا بتوانیم از ظرفیت آن استفاده کنیم، گفت: نگاه به سامانه دوم آبرسانی اصفهان پدافند غیرعامل و مسئله مهم مشکل کمبود آب جمعیت چهار میلیونی در قالب ۱۴ شهرستان است.

امینی با توضیح اینکه کم یا زیاد بودن بارش ها چیزی از مسئولیت شرکت آبفا کم نمی کند، اضافه کرد: باید تلاش کنید تا بهینه مصرف کردن آب را به مردم آموزش دهیم و فرهنگ آن را از شعار به شعور تبدیل کنیم؛ فرهنگ سازی یک موضوع هفتگی، ماهانه، فصلی یا سالانه نیست بلکه رفتار دائمی مدیریت مصرف می تواند کمک کند تا در اقلیم خشک زندگی پایداری داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان تصریح کرد: باتوجه به اقدامات انجام شده توسط شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، این شرکت در یکی از رویدادهای وزارت نیرو که درحال برگزاری است، در بخش سازگاری با کم آبی موفق به کسب رتبه برتر در بخش شرب کشور شد.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان ادامه داد: وقتی شهروندان نیاز به آب دارند ناچار هستیم بخشی از آب مورد نیاز را از طریق چاه ها که البته کمتر از یک هزار لیتر در ثانیه است، تأمین کنیم و این عدد در قیاس با ۱۱هزار لیتر مصرف از سامانه اصفهان ناچیز است.

وی با اشاره به حداقل رساندن میزان پرت آب (هدررفت آب) در اصفهان گفت: آب بدون درآمد در حوزه شبکه‌های شهری به جهت فرسودگی شبکه یکی از دغدغه های شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان بود که با اقدامات انجام شده توانستیم درچند سال گذشته میزان آب بدون درآمد که به دلیل انشعابات غیرمجاز، اشتباه قرائت کنتور و پرت شبکه اتفاق می افتاد را به حداقل برسانیم.

امینی گفت: آبفای استان اصفهان در حال حاضر با ۱۶.۱ درصد کمترین میزان آب بدون درآمد در کشور را دارد.

*استفاده از آب خاکستری در تمام منازل

وی با بیان اینکه سال گذشته ۸۵ کیلومتر اصلاح شبکه آب و شش هزار و ۳۳۷ اصلاح و بازسازی انشعاب آب انجام شده است، اظهار کرد: عملیات نشت یابی شبکه آب را انجام دادیم که شامل ۲۴۶ کیلومتر شبکه آب و پیمایش ۱۳هزار و۳۳۷ انشعاب بود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خاطرنشان کرد: درخصوص بازچرخانی آب خاکستری، تفاهم نامه ای با سازمان نظام مهندسی استان منعقد کردیم تا استفاده از آب خاکستری را در تمام منازل عملیاتی کنیم و پیرو آن آب شرب با کیفیت در فلاش تانک سرویس های بهداشتی، ظرف شویی ها و روشویی های منازل بازچرخانی شود که این موضوع باید به عنوان مطالبه جدی از نظام مهندسی ساختمان و شهرداری مطرح شود تا این آب های با کیفیت از دست نرود و با طراحی سیستم‌های ویژه این آب ها در فلاش تانک ها استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از گلایه های استان‌های همجوار استفاده صنعت فولاد از آب رودخانه بود، اما امروز باید اعلام کنم خوشبختانه به جهت حضور صنعت فولاد در بخش بازچرخانی آب قراردادی با شرکت فولاد مبارکه منعقد شد تا شبکه فاضلاب را با ظرفیت منابع فولاد در قالب قرارداد بیع ارائه و پساب فاضلاب ۹ شهر ازجمله شهرهای مبارکه، کرکوند، زیباشهر، دیزیچه و پنج شهر از شهرهای لنجان را استفاده کنیم.

کاهش ۲۰ درصدی مصرف آب نسبت به سال گذشته

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان با توضیح اینکه روز شنبه هفته جاری درجلسه ایی، استاندار اصفهان تأکید کرد، پیرو تغییر ساعت فعالیت ادارات کارگروهی تشکیل و اقدامات جدی در زمینه مصرف بهینه انرژی انجام شود، بیان کرد: شرکت آبفا در این جلسه پیشنهاد کاهش ۲۰ درصدی مصرف آب نسبت به سال گذشته را با توجه به اقدامات انجام شده ارائه کرد.

امینی با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد در بخش مدیریت مصرف باشرکت آبفای استان همکاری دارند، افزود: سال گذشته اتفاقات خوبی در حوزه مدیریت مصرف اتفاق افتاد.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان به پروژه های شرکت آبفا اشاره و تصریح کرد: درحال حاضر پروژه آب رسانی به باغ بهادران در دست اجرا است تا بخشی از روستاهای آن از آب شرب بهداشتی برخوردار شوند.

وی با بیان اینکه آبرسانی به گلشهرو روستاهای آن هفته گذشته به بهره برداری رسید، گفت: آب رسانی به شهرهای دهاقان، گلشن و روستاهای اطراف آن تا پاییز امسال انجام خواهد شد.

امینی تأکید کرد: یکی از مطالبات جدی مردم شهر تودشک آبرسانی به این شهر بود که اوایل سال جاری پروژه آبرسانی به این شهر تکمیل و به اتمام رسید.

احداث سه تصفیه خانه در اصفهان

وی با اشاره به احداث سه تصفیه خانه در اصفهان گفت: در راستای سیاست های دولت درحوزه مباحث بهداشتی و زیست محیطی سه تصفیه خانه درحال احداث است که شامل تصفیه خانه خوانسار، تصفیه خانه چادگان با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی و تصفیه خانه شهر اژیه با ۹۰ درصد پیشرفت است که تصفیه خانه شهراژیه تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه سال گذشته ۲۹۵ کیلومتر لوله گذاری آب در استان اصفهان انجام شد، عنوان کرد: همچنین ۳۳۱ کیلومتر لوله گذاری فاضلاب و ۱۲هزارمترمکعب مخزن آب در سطح استان اصفهان به بهره برداری رسید و ۷هزار مترمکعب مخزن نیز در حال احداث داریم.

وی اضافه کرد: سال گذشته ۱۸ هزار و ۲۴۰ فقره انشعاب آب در حوزه شهری و ۲۱ هزار و ۶۰۰ فقره انشعاب فاضلاب واگذار شده است.

۹۵۳روستا تحت پوشش آب شرب بهداشتی

امینی با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده در حوزه روستایی گفت: در استان اصفهان یک هزار و ۲۸۶ روستا وجود دارد که تاکنون ۹۵۳روستا تحت پوشش آب شرب بهداشتی و سالم قرار گرفته اند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات و سیاست های جدی وزارت نیرو برای تأمین آب پایدار، ایجاد مجتمع های آبرسانی روستایی است که خوشبختانه ۴۱ مجتمع آبرسانی روستایی در سطح استان برنامه ریزی شده و تاکنون ۱۴ مجتمع در قالب ۲۱۷ روستا به بهره برداری رسیده و ۲۷ مجتمع آبرسانی در قالب ۳۵۷ روستا نیز درحال احداث است و تاکنون ۴۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان اظهار کرد: ۱۳۰ میلیارد تومان از اعتبارات صندوق توسعه ملی و ۸۵ میلیاردتومان از اعتبارات روستایی دراین مجتمع ها هزینه شده و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر مورد نیاز است تا برای تأمین آب پایدار اقدامات اساسی انجام شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته به ۱۷۹ روستا آبرسانی سیار انجام شد که این تعداد در سال جاری به ۱۳۵ روستا کاهش پیدا کرده است.

بازسازی شبکه فاضلاب شهراصفهان یکی از پروژه های مهم شرکت آبفای استان

امینی با اشاره به بازسازی شبکه فاضلاب شهر اصفهان گفت: یکی از پروژه های مهم شرکت آبفای استان اصفهان بازسازی شبکه فاضلاب شهراصفهان است و قطعاً به همین دلیل شهروندان ساکن درخیابان‌های میر، نظر، مشتاق، آبشار و کمال اسماعیل از این بابت اذیت می شوند اما بد نیست بدانند که شرکت آبفا با استفاده از ظرفیت فاینانس چین به سختی درحال اجرای این پروژه ها است.

وی افزود: براساس ارز آزاد بازسازی شبکه فاضلاب این نقاط ۴۶ میلیون یورو معادل ۷۳۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که شبکه های قدیمی را جمع آوری و شبکه های جدید فاضلاب ایجاد می کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان خاطرنشان کرد: بخشی از اقدامات آبفا در قالب اصلاح شبکه های آب و فاضلاب ازطریق تبصره سه شورای شهر انجام می شود همچنین در خیابان مشتاق لوله گذاری برای کمک در توزیع بهینه آب در سطح شهراصفهان انجام می شود.

وی تأکید کرد: حتی از ظرفیت تبصره سه می توان برای تکمیل سامانه دوم آبرسانی کمک گرفت.

امینی با اشاره به سه اقدام آبفا در راستای دولت الکترونیک گفت: یکی از این اقدامات حذف قبوض کاغذی در استان اصفهان است که استارت آن در سه نقطه شهر زده شده اما کافی نیست.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]