کد خبر : 63710 شنبه 31 خرداد 1399 - 15:42:31
کاهش-دمای-بدن-با-دمنوش‌های-تابستانی

کاهش دمای بدن با دمنوش‌های تابستانی

برخی دمنوش‌ها به دلیل خواص خنک‌کنندگی و فوایدی که دارند بیش از سایر دمنوش‌ها برای تابستان و هوای گرم مناسب هستند و به عنوان دمنوش تابستانی شناخته می‌شوند.

همه ما کم و بیش با مزایا و فواید مصرف دمنوش‌های گیاهی آشنا هستیم و اکثر خانواده‌های ایرانی از دیرباز از دم‌کرده گیاهان مختلف برای مصارف گوناگون استفاده می‌کرده‌اند. اما جالب است بدانید که اکثر دمنوش‌ها را می‌توان بصورت سرد و همراه با یخ نیز میل کرد. با نوشیدن دمنوش سرد علاوه بر خواص بی‌شمار دمنوش‌های گیاهی، از خنکی مطبوع و دلپذیر این دمنوش‌ها نیز بهره‌مند می‌شویم. کافیست دمنوش مورد علاقه خود را آماده کنید، سپس چند تکه یخ و اگر دوست دارید کمی عسل به آن اضافه کنید و از این نوشیدنی خنک و فرح‌بخش لذت ببرید.

هرچند در فصل تابستان طیف گسترده‌ای از دمنوش‌ها را می‌توان مصرف کرد اما برخی دمنوش‌ها به دلیل خواص خنک‌کنندگی و فوایدی که دارند بیش از سایر دمنوش‌ها برای تابستان و هوای گرم مناسب هستند و به عنوان دمنوش تابستانی شناخته می‌شوند.

نعنا و نعنا فلفلی

نعنا یکی از اولین گزینه‌ها برای دمنوش تابستانی است. دمنوش نعنا فلفلی یا نعنا به همراه چند تکه یخ یک نوشیدنی خنک‌کننده و نشاط انگیز برای هوای گرم تابستان است. مصرف دمنوش نعنا بصورت گرم نیز درمانی خانگی و موثر برای سرماخوردگی‌ها و گلودردهای فصل تابستان به شمار می‌رود. نعنا همچنین سبب بهبود نفخ شکم، تهوع و سوءهاضمه می‌شود و نوشیدن یک فنجان دمنوش نعنا پس از غذاهای سنگین به هضم غذا کمک می‌کند.

برای تهیه‌ی این دمنوش طراوت‌بخش، برگ‌های نعناع فلفلی (خشک یا تازه) را به آب جوش اضافه کنید و اجازه بدهید به مدت ۵ تا ۷ دقیقه دم بکشد. بعد ترکیب را صاف کنید و کمی آب لیمو و عسل برای بهبود طعم به آن اضافه کنید. همچنین می‌توانید چند برش هلو به دمنوش اضافه کنید و آن را به صورت یخ‌چای مصرف کنید. یخ‌چای سیب، نعناع فلفلی و لیمو هم برای تابستان عالی خواهد بود.

بادرنجبویه

دمنوش بادرنجبویه نیز مانند نعنا به صورت خنک و سرد طعمی بی نظیر خواهد داشت. بادرنجبویه آرامش بخش، مفرح و نشاط‌آور است و عطر و طعمی شبیه لیمو دارد. دمنوش بادرنجبویه برای کاهش تنش‌های عصبی و تسکین سردرد مناسب است. نوشیدن این دمنوش برای سرماخوردگی و تب نیز بسیار مفید و موثر است. گیاه بادرنجبویه بالابرنده فشار خون است و برای افرادی که دارای فشار خون هستند مضر است.

برای دم کردن بادرنجبویه از آب با دمای ۸۰ درجه سانتی‌گراد استفاده کنید. آن‌گاه یک قاشق غذاخوری برگ بادرنجبویه را درون قوری ریخته و آب را بر روی آن بریزید. برای دم کشیدن بادرنجبویه حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید. می‌توانید برای شیرینی این دمنوش از عسل بهره‌مند شوید.

اسطوخودوس

بسیاری از گل‌های تابستانی گزینه‌هایی مناسب برای دمنوش گیاهی هستند. دمنوش اسطوخودوس یک نوشیدنی آرامش بخش برای شب است که به داشتن خوابی آرام کمک می‌کند، همچنین برای رفع استرس، تنش و سردرد نیز توصیه می‌شود. دمنوش برگ‌های تازه یا خشک شده اسطوخودوس به تنهایی یا در ترکیب با گل‌های دیگر مثل گل سرخ یک نوشیدنی عالی و گوارا برای روزهای گرم تابستان است.

گلبرگ‌های اسطوخودوس را به آب جوش اضافه کنید و بگذارید ۱۵ دقیقه دم بکشد. دمنوش را صاف کنید و اگر خواستید، یک قاشق چای‌خوری عسل به آن اضافه کنید.

بابو