کد خبر : 63703 سه شنبه 27 خرداد 1399 - 10:53:56
صدور-۹۵-گواهینامه-نانومقیاس-برای-محصولات-فناورانه-

در سال گذشته انجام شد

صدور ۹۵ گواهینامه نانومقیاس برای محصولات فناورانه

واحد ارزیابی محصولات فناوری نانو در سال گذشته تعداد ۹۵ گواهینامه نانومقیاس و ۷۲ گواهینامه آزمایشی برای محصولات فناورانه مرتبط با این حوزه صادر کرده است.

واحد ارزیابی محصولات فناوری نانو باهدف ایجاد شفافیت بازار و افزایش اعتماد مصرف‌کنندگان به محصولات فناوری نانو، با حمایت‌های ستاد ویژه توسعه فناوری نانو شکل‌گرفت و مأموریت آن ارزیابی محصولات، نظارت بر ثبات مقیاس و خواص و اعطای گواهینامه نانومقیاس به محصولات مورد تأیید است.

بررسی عملکرد این واحد نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۸ تعداد ۳۸۵ درخواست بررسی محصول به واحد ارزیابی محصولات فناوری‌نانو ارجاع شد که از این درخواست‌ها، ۸۳ مورد جهت تکمیل مستندات فنی با استفاده از گرنت شبکه آزمایشگاهی پذیرش مشروط شده و تعداد ۲۲۹ محصول به دلیل ارائه مستندات فنی اولیه قابل قبول جهت اثبات ادعا پذیرش‌شده و به مرحله بعد راه یافتند.

تعداد ۷۳ مورد از محصولات هم به دلیل عدم ارائه حداقل مستندات فنی مبنی بر اثبات ارتباط با فناوری نانو یا انصراف شرکت مورد پذیرش قرار نگرفتند.

از میان محصولات پذیرش شده در سال ۱۳۹۸، پس از بازدید و نمونه‌برداری از خط تولید، انجام آزمون‌های مقیاس و کارایی و بررسی نتایج در واحد،  تعداد ۷۷ محصول موفق به دریافت گواهینامه نانومقیاس و ۵۰ محصول موفق به دریافت گواهینامه آزمایشی شدند.

ارزیابی تعدادی از محصولات از اواخر سال ۱۳۹۷ شروع شده بود که در سال ۱۳۹۸ به اتمام رسید. از این رو، تعداد ۱۸ گواهینامه نانومقیاس و ۲۲ گواهینامه آزمایشی نیز به آمار سال ۱۳۹۸ اضافه شد. در مجموع، ۹۵ گواهینامه نانومقیاس و ۷۲ گواهینامه آزمایشی در این سال صادر شد.

بررسی ۹ محصول نیز به دلایلی نظیر عدم‌امکان تولید محصول، عدم هماهنگی جهت بازدید و انصراف شرکت از ادامه فرایند ارزیابی متوقف شده است.

 به گزارش ستاد نانو فعالیت این واحد در سال ۱۳۹۸ به شرح زیر است:

منبع: ایسنا

کلید واژه ها: فناوری - نانو - گواهینامه نانومقیاس -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها