کد خبر : 63678 دوشنبه 29 اردیبهشت 1399 - 11:48:51
روز-جهانی-موزه-و-میراث-فرهنگی-

علم در 29 اردیبهشت ماه:

روز جهانی موزه و میراث فرهنگی

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • روز جهانی موزه و میراث فرهنگی

گسترش موزه‏ های دنيا و همكاری همه ‏جانبه علمی، فرهنگی و صنعتی بين آنها در جهت دستيابی به اهداف فرهنگي، از طريق هماهنگ ساختن اقدامات بين ‏المللي و تدوين برنامه ‏هايی مؤثر است كه دارای خطوط اساسی همكاری مشترك و دوجانبه بين مردم و موزه‏ ها در سطح جهانی باشد. بر اساس همين اعتقاد در جلسه مجمع عمومی كميته بين ‏المللي موزه‏ ها در سال 197 در مسكو، روز 18 مه (برابر با 29 ارديبهشت) به عنوان روز جهانی موزه اعلام شد و از آن سال به بعد در اين روز در همه كشورهای عضو، مراسمی به اجرا درمی‏ آيد.

از اهداف مهم اين مجمع، گسترش موزه ‏ها در سراسر جهان، همكاري همه ‏جانبه موزه ‏ها در جهت رسيدن به اهداف فرهنگی، جلوگيری از نابودی فرهنگ بومی هر كشور و ايجاد مانع در برابر فرهنگ‏ های بيگانه است.

  • روز جهانی واکسن ایدز

18 مه (29 اردیبهشت) با هدف تأکید بر ادامه تلاش ها در روند تولید واکسن ایدز، به نام روز جهانی واکسن ایدز (World AIDS Vaccine Day) نامگذاری شده است.تاریخ 18 مه که با نام روز جهانی آگاهی در مورد واکسن ایدز (HIV/AIDS Vaccine Awareness Day) نیز شناخته می شود، در حقیقت، روزی برای تقدیر و حمایت از تلاش های هزاران دانشمند، متخصص، پزشک، کارشناس حوزه بهداشت و سلامت است که در حال تحقیق برای تولید یک واکسن بی خطر و موثر ایدز هستند.در عین حال، نامگذاری این روز، تأکید مجددی بر لزوم سرعت بخشیدن به تلاش ها و افزایش سرمایه گذاری در سطح جهان برای تولید واکسن موثر ایدز است.

  • تولد برتراند آرتور ویلیام راسل

برتراند آرتور ویلیام راسل، سومین ارل راسل متولد ۱۸ مه ۱۸۷۲ بود.وی فیلسوف، منطق‌دان، ریاضیدان، مورخ، جامعه‌شناس، جایزه‌دار نوبل و فعال صلح‌طلب بریتانیایی بود که در قرن بیستم می‌زیست. او در۲ فوریه ۱۹۷۰ درگذشت.

  • تولد وینسنت دو وینیو

وینسنت دو وینیو متولد ۱۸ مه ۱۹۰۱ بود. زیست‌شیمیدان آمریکایی، برنده جایزه نوبل شیمی سال ۱۹۵۵ برای جداسازی، شناسایی ساختار و سنتز کلی پپتید حلقه‌ای اکسیتوسین بود. تحقیقات وی در حوزه گوگرد، پروتئین ها، به خصوص پپتیدها متمرکز بود. حتی قبل از کار اصلی بر روی سنتز اکسیتوسین، وازوپرسین، دو وینیو به سبب تحقیق بر روی انسولین، بیوتین، ترنسمتیلاسیون و پنسیلین به شهرت رسید. وی در  ۱۱ دسامبر ۱۹۷۸ درگذشت.

  • درگذشت چارلز لوئی آلفونس لاورن

چارلز لوئی آلفونس لاورن متولد 8 ژوئن 1845 بود. زیست‌شناس فرانسوی برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی ۱۹۰۷ به خاطر مطالعه پروتوزوآهای انگلی بود. لاورن در 18مه 1922میلادی درگذشت.

  • درگذشت پیر ژیل دو ژن

پیر ژیل دوژن متولد ۲۴ اکتبر ۱۹۳۲ بود. فیزیکدان فرانسوی در سال ۱۹۹۱ جایزه فیزیک نوبل را دریافت کرد. وی 18 مه ۲۰۰۷ درگذشت.

  • اولين آزمايش هسته‏ ای هندوستان

با انجام اولين آزمايش هسته‏ ای هند در 18 مه 1974 در راجستان در غرب اين كشور و نزديك مرز پاكستان، كشور هند پس از آمريكا، شوروی، فرانسه، انگلستان و چين، ششمين كشوری بود كه از قدرت هسته‏ ای برخوردار شد

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]