کد خبر : 63648 سه شنبه 09 اردیبهشت 1399 - 09:14:45
کشف-نوع-جدیدی-از-سلول‌های-ایمنی-بدن

محققان بین‌المللی موفق شدند:

کشف نوع جدیدی از سلول‌های ایمنی بدن

سیناپرس: محققان بین‌المللی موفق به کشف گروه جدیدی از سلول‌های ایمنی تخصصی‌شده با استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری سه‌بعدی شده‌اند که در حفظ سلامتی مجاری پستان نقش دارند.

محققان استرالیایی و هلندی، نوع جدیدی از سلول‌های ایمنی را کشف کرده‌اند که در سالم نگه‌داشتن بافت پستان نقش داشته و این کار را از طریق تنظیم یک فرایند حیاتی در مجاری پستان انجام می‌دهند. این مجاری، همان مکان‌هایی هستند که شیر در آن‌ها تولید شده و انتقال می‌یابد و ضمناً، بیشتر موارد سرطان پستان نیز از همین نقاط سرچشمه می‌گیرند.

این سلول‌ها که ماکروفاژهای مجرایی نام گرفته‌اند، سلول‌های در حال مرگ تولید شیر را که بعد از متوقف شدن تولید این ماده، نیاز به پاک‌سازی پیدا می‌کنند، می‌خورند. به گفته دانشمندان، درک این موضوع که سلول‌های ایمنی فوق چگونه در توسعه سلامت بدن عمل می‌کنند، می‌تواند به یافتن راهکارهای جدید برای مقابله با سرطان پستان مؤثر واقع شود.

محققان فوق با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته تصویربرداری سه‌بعدی، مشاهده کردند که این سلول‌های ایمنی، چگونه تهدیدهای احتمالی موجود در مجاری پستانی را تحت نظر می‌گیرند و از طریق خوردن سلول‌های تولید شیری که در حال مرگ بوده و نیاز به پاک‌سازی شدن دارند، بافت پستان را سالم نگه می‌دارند. این سلول‌های ایمنی بین دولایه از دیواره‌های مجاری پستانی فشرده شده‌اند.

به گفته این محققان، «ما از کشف این‌که این سلول‌ها دارای نقشی اساسی در بخش محوری عملکرد غدد پستانی هستند شگفت‌زده شده‌ایم».

آن‌ها می‌افزایند: «ما مشاهده کردیم که این ماکروفاژهای مجرایی ستاره‌ای شکل، با بازوهای خود، کاوش انجام می‌دهند و سلول‌های در حال مرگ را می‌خورند. این عملیات پاک‌سازی درواقع باعث فروپاشی ساختارهای تولید شیر در پستان می‌شوند و به آن‌ها اجازه می‌دهند که به وضعیت استراحت بازگردند».

در برخی آزمایش‌ها نشان داده شده است که درصورت حذف این سلول‌ها از مجاری پستانی، هیچ سلول ایمنی دیگری قادر نیست فرایند فوق را به‌خوبی انجام دهد.

گفتنی است این تحقیق توسط موسسه والتر و الیزا هال ملبورن استرالیا و با همکاری مرکز سرطان‌شناسی اطفال هلند، انجام شده است و نتایج آن در نشریه معتبر Nature Cell Biology منتشر گردیده است.

مترجم: محمدرضا دلفیه

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]