کد خبر : 63625 چهارشنبه 03 اردیبهشت 1399 - 16:33:56
روزمعماری-روز-بزرگداشت-شیخ-بهایی

علم در 3 اردیبهشت ماه:

روزمعماری /روز بزرگداشت شیخ بهایی

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • روزمعماری

روز معماری در ایران ۳ اردیبهشت هر سال، مصادف با سالروز تولد شیخ بهایی است. این روز را نباید با روز جهانی معماری (نخستین دوشنبه ماه اکتبر در هر سال) اشتباه گرفت.

هدف از اختصاص روزی برای بزرگداشت كتاب و حق مؤلف، جلب توجه سازمان‏ ها و انجمن‏ های دولتی و خصوصی به آسان‏ترین و ارزان‏ترین روش كسب دانش، بیان احساس اندیشه و كهن ‏ترین وسیله ارتباطی معنوی بشر است كه به رغم ظهور و گسترش رسانه‏ های پیشرفته و مدرن، هنوز هم وسیله‏ ای مؤثر، جذاب، قابل دسترسی و جایگزین‏ ناپذیر است و می ‏تواند بزرگ‏ترین عامل پیشرفت، گسترش دانش و فرهنگ و ایجاد دوستی و تفاهم بین ملت‏ های جهان باشد.

  • روز زمین

روز زمین، روزی برای افزایش آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست کره زمین است. این روز دو بار در سال، یک بار در طول فصل بهار در نیمکره شمالی ( ۲۲ آوریل) و در طول فصل پاییز در نیمکره جنوبی (که فصل بهار آن نیمکره محسوب می‌شود) برگزار می‌شود.
سازمان ملل متحد نیز هر سال در اعتدال بهاری، این روز را جشن می‌گیرد. این رسمی بود که توسط فعال صلح یعنی جان مک‌کانل در سال ۱۹۶۹ در اجلاس یونسکو معرفی شد و توسط سناتور آمریکایی گیلورد نلسون به عنوان یک جلسهٔ آموزشی در مورد محیط زیست بنیان گذاشته شد. در خیلی از کشورها روز ۲۲ آوریل هم زمان با 3اردیبهشت روز زمین است و جوامع بسیاری نیز هفته زمین را با آغاز روز زمین جشن می‌گیرند و تمام هفته را به فعالیت‌های زیست محیطی اختصاص می‌دهند.

  • روز بزرگداشت شیخ بهایی

سوم اردیبهشت ماه، روز بزرگداشت شیخ بهایی، عالم، فقیه و حکیم فرزانه است. شیخ بهایی در طول حیات پربار خویش، به نقاط مختلف جهان سفر کرد و از محضر استادان برجسته، در رشته‌های گوناگون استفاده کرد و در بسیاری از دانش‌ها متبحر شد.او با ارائه حدود 100 اثر ارزنده در شاخه‌های مختلف علم، و تربیت شاگردان بسیار که هر کدام منشأ برکات فراوان بودند، به جهان اسلام روشنایی بخشید.

میراث ماندگار شیخ، هنوز پس از قرن‌ها چراغ راه پویندگان دانش و دین است. شیخ بهایی که در کودکی وارد ایران شده بود، از همان دوران، علاقه وافری به یادگیری زبان‌فارسی نشان داد و سرانجام با مکالمه، ترجمه و نگارش به زبان‌فارسی به خوبی آشنا شد.

کلید واژه ها: v - c cldk - روز زمین - روز زمین پاک - شیخ بهایی -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها