کد خبر : 63618 سه شنبه 02 اردیبهشت 1399 - 14:53:32
روز-جهانی-پرندگان-کنار-آبزی-

علم در 2 اردیبهشت ماه:

روز جهانی پرندگان کنار آبزی

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • روز پرندگان کنار آبزی در تقویم جهانی

سال97 در تقویم جهانی برای اولین بار روز بیست و یکم آوریل (اول اردیبهشت ماه) به نام پرندگان کنار آبزی ثبت شد.این روز، با هدف افزایش آگاهی عمومی نسبت به وضعیت در تهدید این گروه از پرندگان و تشویق برنامه ها و فعالیت هایی در حمایت از حفظ جمعیت های آنها نامگذاری شده است.

  • روز جهانی خلاقیت و نوآوری

روز جهانی خلاقیت و نوآوری رویدادی است که توسط سازمان ملل برای ترویج استفاده از خلاقیت به عنوان ابزاری قدرتمند برای تغییرات اجتماعی انتخاب شده است.سازمان ملل متحد در ۲۱ آوریل ۲۰۱۸ برای اولین بار، رویداد جهانی خلاقیت و نوآوری(WCID)  را برگزار می کند.

  • روز جهانی مهاجرت ماهیان

روز جهانی مهاجرت ماهیان، رویدادی است که با هدف افزایش آگاهی مردم در مورد اهمیت رودخانه ها و مهاجرت ماهیان نامگذاری شده است.

  • درگذشت اقبال لاهوری

محمد اقبال معروف به علامه اقبال لاهوری 9 نوامبر 1877 به دنیا آمد. این شاعر، فیلسوف و سیاستمدار پاکستانی، اشعار زیادی به زبان های فارسی و اردو سروده است. وی در پاکستان به عنوان شاعر رسمی شناخته می شود.

تجدید بنای اندیشه دینی در اسلام، اسرار خودی، رموز بیخودی، پیام مشرق، زیور عجم، جاویدنامه از مهمترین آثار علامه اقبال لاهوری محسوب می شود. وی 21 آوریل 1938 درگذشت.

  • تولد پرسی ویلیام بریجمن

پرسی ویلیام بریجمن  21 آوریل 1882 در شهر کمبریج (ماساچوست، آمریکا) به دنیا آمد. این فیزیکدان آمریکایی به دلیل اختراع دستگاه تولید فشار بسیار زیاد و تحقیقات در زمینه فیزیک فشار بالا، جایزه نوبل 1946 را دریافت کرد. وی 20 اوت 1961 درگذشت.

  • تولد پل کارر

پل کارر  21 آوریل 1889 در شهر مسکو (روسیه) به دنیا آمد. وی در سن 3 سالگی به همراه خانواده به کشور خود، سوئیس بازگشت و تحصیلات خود را در این کشور سپری کرد.این شیمیدان سوئیسی به همراه والتر نورمن هاورث (Walter Norman Haworth)، به دلیل تحقیقات در حوزه بتاکارتن، ویتامین A و B2 جایزه نوبل شیمی 1937 را دریافت کرد. وی 18 ژوئن 1971 درگذشت.

  • درگذشت مارك تواين

ساموئل لانگهورن كلمنز معروف به مارك تواین (Mark Twain)، نویسنده و داستان نویس شهیر آمریكایى، در 30 نوامبر 1835 در شهر فلوریدا به دنیا آمد.وی در هشت سالگی پدر خود را از دست داد و مجبور به تأمین معاش خانواده شد؛ در ابتدا به شغل حروف‌چینی و چاپ روی آورد و در ادامه، به كارگری و سپس نوشتن مقالات كوتاه و داستان‏‌های فكاهی مشغول شد. بعد از کسب شهرت نسبی، به نیویورك و سانفرانسیسكو رفت و درآنجا با انتشار نوشته‌‏های تند و آتشین انتقادی و هجوآمیز، در سراسر جهان به شهرت رسید.

ساموئل با نام هنری مارک تواین، برای تكمیل مشاهدات اجتماعی و مطالعات ادبی خود، سفرهایى به اروپا، هندوستان، استرالیا، مصر و فلسطین داشت. ساده دلان در سفر، عصر طلایى، ماجراهای هاكل بری‏فین، زارع شیكاگو و شاهزاده و گدا از جمله آثار وی محسوب می شوند. وی 21 آوریل 1910 درگذشت.

  •  درگذشت ادوارد اپلتون

ادوارد ویکتور اپلتون 6 سپتامبر 1892 در شهر برادفورد (انگلیس) به دنیا آمد. وی یکی از پیشگامان رادیوفیزیک بود.این فیزیکدان انگلیسی به دلیل تحقیقات و تأیید وجود یونوسفر و کشف لایه معروف به اپلتون، موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک 1947 شد. وی 21 آوریل 1965 درگذشت.

 

کلید واژه ها: پرندگان - اپلتون - علم - تقویبم -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها