کد خبر : 63605 یکشنبه 31 فروردین 1399 - 08:32:06
تولد-خواجه-عبداللَّه-انصاری

علم در 31 فروردین ماه:

تولد خواجه عبداللَّه انصاری

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • تولد خواجه عبداللَّه انصاری

خواجه عبداللَّه انصاری هروی بن ابی منصور كه نسبش با شش واسطه به ابوايوب انصاری، صحابی پيامبر (ص) می‏ رسد، از عرفا و بزرگان صوفيه است.وی كه به شيخ الاسلام معروف است، در اواخر قرن چهارم در هرات به دنيا آمد. بيشتر شهرت خواجه عبداللَّه انصاری به جهت رسالات و كتب مشهوری است كه آن‏ها را نگاشته كه تفسير قرآن، كنزُالسّالكين، رساله‏ دل و جان، اُنسُ المُريد، انوارُ التَّحقيق، شَمس المجالس، منازل السائرين و مناجات فارسی از آن جمله ‏اند. خواجه عبداللَّه انصاری در سال 481 ق در 85 سالگی درگذشت.

 

  • پرتاب نخستین ایستگاه فضایی Salyut 1

اولین ایستگاه فضایی جهان به نام سالیوت ۱ (Salyut 1) در ۱۹ آوریل سال ۱۹۷۱ توسط اتحاد جماهیر شوروی به فضا پرتاب شد و انسان برای نخستین بار، اقامت میان‌مدت در فضا را تجربه کرد.دستاوردها و تجربه‌های به دست آمده در برنامه سالیوت (Salyut program) مسیر را برای ساخت ایستگاه‌های فضایی بزرگتر مانند ایستگاه فضایی میر و ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) هموار کرد.

  • تولد گلن سیبورگ

گلن تئودور سیبورگ، در 19 آوریل 1912 متولد شد. این شیمیدان هسته‌ای آمریکایی در سال ۱۹۵۱ به علت همکاری در کشف ده عنصر فرااورانیمی و ارائه نظریه actinide concept برنده جایزه نوبل شیمی شد.وی برای نخستین بار مفهوم آکتینیدها را ارائه کرد و عنصرهای ۹۰ (توریم) تا ۱۰۳ (لورنسیم) جدول تناوبی را "اکتینیدها" نامید و آن‌ها را در ردیفی جداگانه زیر لانتانیدها طبقه‌بندی کرد. عنصر ۱۰۶ جدول تناوبی به افتخار وی سیبورگیوم نام‌گذاری شد.

سیبورگ برای نخستین بار اصطلاح جزیره پایداری را در فیزیک هسته‌ای ابداع کرد. اکثر فعالیت‌های علمی وی در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی انجام شد.

  • درگذشت پیر کوری

پیر کوری متولد  ۱۵ مه ۱۸۵۹ فیزیکدان فرانسوی و از پیشگامان عرصه بلورشناسی، مغناطیس و رادیو اکتیویته بود. پیر به همراه همسرش، ماریا اسکلودوسکا کوری و همکارش، هانری آنتوان بکرل، برای مطالعه پدیده تابشی موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک 1903 شد. وی در  ۱۹ آوریل ۱۹۰۶ درگذشت.

  • چارلز رابرت داروین

چارلز رابرت داروین در ۱۲ فوریه  ۱۸۰۹ در انگلستان متولد شد. خاستگاه گونه‌ها یا «منشأ انواع» (۱۸۵۹) تبار انسان، انتخاب طبیعی در ارتباط با جنسیت (۱۸۷۱) از جمله آثار این زیست شناس و زمین شناس انگلیسی است. وی  ۱۹  آوریل ۱۸۸۲ درگذشت.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها