کد خبر : 63586 سه شنبه 26 فروردین 1399 - 10:08:39
افزایش-10-برابری-تولید-محصولات-شرکت-های-مرتبط-با-کرونا

تهدیدکرونا؛ فرصتی برای جهش صادرات محصولات دانش‌بنیان

افزایش 10 برابری تولید محصولات شرکت های مرتبط با کرونا

سیناپرس: رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان گفت: نیاز داخلی در برخی استان‌ها تا حدودی برطرف شده است و می‌توان این تهدید جهانی را به فرصتی برای جهش صادرات محصولات دانش‌بنیان تبدیل کرد

جعفر قیصری در گفت وگو با خبرنگار سیناپرس اصفهان، پیرامون اقدامات انجام شده در این وضعیت بحران کرونایی  اظهار کرد: براساس تأمین اعتبارات و تسهیلات فوری از محل اعتبارات شهرک، صندوق پژوهش و فناوری استان اصفهان و صندوق نوآوری و شکوفایی کشور، ظرف 4-5 روز ظرفیت تولید این اقلام توسط شرکت‌های  شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان 10 برابر شد و برای مثال در بخش تولید الکل، علاوه بر اصفهان نیاز 4 استان همجوار را نیز تأمین کردیم. همچنین برخی شرکت‌ها تولید محصولات جانبی مانند دستگاه‌های تب‌سنج غیرتماسی، ساخت خطوط تولید ماسک، تولید پارچه‌های بی‌بافت برای ماسک و مخازن اکسیژن برای بیمارستان‌ها را آغاز کردند و بیمارستان‌های تهران، اصفهان، رشت و کاشان این مخازن را به شهرک سفارش می‌دادند.

رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان راه‌اندازی و استفاده از سامانه‌های دورکاری با ایجاد ارتباط امن و کدگذاری‌شده بین منزل کارکنان و سرور محل کار و سامانه کنترل و نظارت بر توزیع محصولات در بازار را از جمله اقدامات این شهرک در حوزه IT دانست.

وی با بیان اینکه تعداد شرکت‌های فعال در زمینه تولید محصولات حوزه سلامت از 15 شرکت در اسفندماه 98 هم‌اکنون به 30 شرکت رسیده است، ادامه داد: 10 شرکت به تولید مواد ضدعفونی‌کننده، 4 شرکت به تولید ماسک نانو بیمارستانی، 5 شرکت به تولید تجهیزات بیمارستانی و تنفسی، یک شرکت به تولید فیلتر تصفیه‌کننده هوا، 4 شرکت به تولید دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده، یک شرکت به تولید دوربین تب‌سنج، یک شرکت به ساخت خط تولید ماسک و 4 شرکت به راه‌اندازی سامانه‌های برخط و خدمات IT در زمینه دورکاری، آموزش مجازی و ارتباط امن آنلاین می‌پردازند.

قیصری با بیان اینکه این اقدامات با توجه به وجود مشکلاتی در زمینه وارد کردن برخی مواد اولیه، تجهیزات و انتقال ارز حرکتی جهادی بود، گفت: تلاش کردیم در کنار اقدامات ایثارگرانه کادر درمانی و سایر بخش‌ها نقش پشتیبان و تأمین‌کننده نیازهای جامعه را ایفا کنیم.

وی با بیان اینکه در این مدت شاهد جهش در اشتغال، تعداد شرکت‌‌ها و حجم تولید در حوزه بهداشت و سلامت بوده‌ایم، تصریح کرد: نیاز داخلی در برخی استان‌ها تا حدودی برطرف شده است و می‌توان این تهدید جهانی را به فرصتی برای جهش صادرات محصولات دانش‌بنیان تبدیل کرد که امیدوارم موانعی که در راه صدور مجوزها و صادرات محصولات مازاد بر نیاز داخلی وجود دارد رفع شود.

رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان درباره اقدامات این شهرک در سال 98 بیان کرد: تا پیش از شیوع ویروس کرونا در حوزه دانش‌بنیان‌ها شاهد حرکتی پویا و سازنده بودیم و به دلیل منع واردات بسیاری از کالاها، بیشتر صنایع به این نتیجه رسیدند که باید از ظرفیت نخبگان و تولیدکنندگان داخل کشور استفاده کنند. به همین دلیل مراجعات زیادی از صنایع بزرگ کشور داشتیم و تفاهم‌نامه‌هایی با وزارت نفت، صنایع نفت و گاز، صنایع فولادی و غیره به امضا رساندیم. در اواخر سال 98 کارگروهی نیز برای رفع نیاز صنایع نساجی تشکیل دادیم که البته شیوع کرونا فعالیت آن را به آینده موکول کرده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها