کد خبر : 63551 دوشنبه 18 فروردین 1399 - 14:44:15
تولید-روزانه-۲۵۰-هزار-ماسک-توسط-دانش‌بنیان‌ها

تولید روزانه ۲۵۰ هزار ماسک توسط دانش‌بنیان‌ها

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی گفت: در گذشته ماسک N95 محدود و ۲۰ هزار عدد در روز تولید می‌شد، اما امروز این عدد به ۲۵۰ هزار رسیده است.

و به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ظرفیت تولید ماسک از ابتدا شیوع کرونا تا کنون بیش از چهار برابر شده و اقدامات برای افزایش این ظرفیت نیز در حال انجام است.

سعید سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی درباره تولید ماسک N95 در کشور گفت: قبل از شیوع ویروس کرونا در کشور شرکت‌هایی به صورت پراکنده ماسک تولید می‌کردند که آن هم برای رفع نیاز داخل بود؛ با شیوع کرونا ضرورت تولید این نوع ماسک در داخل کشور به وجود آمد و چندین شرکت دانش بنیان کار تولید این نوع ماسک را عهده دار شدند.

وی افزود: در گذشته ماسک N95 محدود و ۲۰ هزار عدد در روز تولید می‌شد، اما امروز این عدد به ۲۵۰ هزار رسیده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی بیان کرد: برای افزایش ظرفیت حتی بعضی خطوط تولید را تغییر کاربری دادیم و با مشتریان آن‌ها صحبت کردیم تا این خطوط، الیاف نانو برای ماسک‌ها تولید کنند؛ همچنین دو دستگاه تولید کننده الیاف نانو که قرار بود صادر شود، از این چرخه خارج شد و برای تولید در داخل در مدار کار قرار گرفت.

وی یکی از گلوگاه‌های تولید ماسک N95 در کشور را مربوط به دستگاه دوخت این نوع ماسک دانست و گفت: با پیگیری‌های لازم و حمایت معاونت علمی و فناوری، این دستگاه توسط شرکت‌های دانش بنیان بومی سازی شد؛ با این اقدام کار دوخت نیز در داخل و با فناوری ایران ساخت انجام می‌شود.

سرکار با اشاره به اینکه ظرفیت تولید ماسک N95 در روزهای آینده از این میزان بیشتر می‌شود، گفت: در حال حاضر مشکلی برای تأمین ماسک N۹۵ کادر درمان وجود ندارد؛ پس از کادر درمان و بیمارستان‌ها، اولویت برای تأمین ماسک افرادی که در مکان‌های پرازدحام قرار دارند مانند کارمندان بانک، اتوبوسرانی و مترو وجود دارد تا از ماسک‌های با کیفیت و N95 استفاده کنند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]